Sitemap
    Facebook   Youtube    Instagram    Twitter    LinkedIn

Aplikace Echo pomůže najít děti v ohrožení. Projekt urychlila Laboratoř  Nadace Vodafone 

Ročně se v České republice pátrá po několika tisících dětech, desítky z nich dostanou označení děti v ohrožení. Znamená to, že jejich život nebo zdraví mohou být ohroženy, protože jsou například hendikepované, potřebují pravidelně brát léky nebo se jedná o únos. Právě pro takové případy bude v brzké době spuštěna aplikace Echo. Bude napojena na policejní databázi a uživatelé tak okamžitě dostanou informace o ztracených dětech. Její autoři, Martin Kaiser a Petr Bureš, se s projektem zapojili do Laboratoře Nadace Vodafone.

Jak vznikl nápad na aplikaci, pomocí které bude možné pátrat po dětech v ohrožení?
Martin Kaiser: Já a Petr jsme oba dva policisté, dříve jsme společně dělali na kriminální policii a věnovali se problematice násilí. Teď už jsme sice každý na jiném útvaru, ale pravidelně se scházíme. Bavíme se spolu také o moderních technologiích. Napadlo nás, že je škoda, že policie nevyužívá takových možností, jako jsou třeba mobilní aplikace. Z našich schůzek nakonec vykrystalizoval nápad na aplikaci, která pomůže právě při hledání dětí v ohrožení.

Proč zrovna jich?
Petr Bureš: Vybrali jsme nakonec děti v ohrožení, protože je to podle nás skupina, která si zaslouží největší pozornost. Status dítě v ohrožení existuje od roku 2010 a označují se jím pohřešované děti, které jsou ohroženy na životě nebo zdraví, například z důvodu, že u sebe nemají potřebné léky. U takových dětí je obzvlášť důležité, aby se našly co nejdříve. První okamžiky jsou klíčové. Díky aplikaci se bude moci každý rozhlédnout kolem sebe, zda náhodou neuvidí právě dítě v ohrožení.

Jakou roli v projektu hrála Laboratoř Nadace Vodafone, která pomáhá rozběhnout start-upy věnující se sociální problematice?
PB: Velkou. Pravděpodobně bychom to zvládli i bez ní, ale trvalo by nám to mnohem déle. Laboratoř byla takový urychlovač. Když jsme zjistili, že podobnou aplikaci nebudeme schopni sami ufinancovat, založili jsme v dubnu 2017 neziskovku s tím, že skrze ni budeme oslovovat partnery a možné dárce. V listopadu jsme se pak přihlásili do Laboratoře. Tam jsme se dostali až do fáze, že si nás vybrali jako generální projekt loňského Giving Tuesday. Díky tomu jsme nasbírali už dostatečný počet prostředků, abychom mohli aplikaci ufinancovat.

V čem vám Laboratoř nejvíce pomohla?
MK: Předala nám hlavně know-how v oblasti marketingu a PR. Když jsme do Laboratoře přišli, měli jsme už dobře definovaný nápad, ale to bylo skoro všechno, pokud nepočítám to, že jsme měli vyřešenou komunikaci s lidmi od vnitra od policie. Byla obrovská výhoda, že oba dva jsme policajti, a věděli jsme tak, na koho se obrátit. Kdyby to chtěl dělat nějaký externista, měl by to složitější. Neměli jsme ale vůbec zkušenosti s vývojem aplikace nebo s propagací podobného projektu. Velmi jsme uvítali to, že nám Laboratoř přidělila hlavního mentora, Ondru Staňka, velice schopného chlapíka. Minulý ročník se v Laboratoři podílel třeba na úspěšném projektu CF Hero pro lidi s cystickou fibrózou.  Díky Laboratoři jsme tak byli propojeni s mentory, kteří se nám věnovali desítky hodin, absolvovali jsme školení, získali jsme spoustu nových informací i kontaktů.

PB: My kromě toho oba dva pracujeme, aplikaci se společně s dalšími třemi kolegyněmi věnujeme ve volném čase a zadarmo. Možná pro někoho, kdo se v oboru nezisku, PR a komunikace pohybuje, by to byla polovina práce. My jsme ale všechno museli nejdřív objevit.

Zmínili jste, že s vývojem aplikací nemáte zkušenosti. Kdo ji tedy vytváří?
MK: Na aplikaci pracuje firma Blueberry. Vyšli nám maximálně vstříc, protože ji vytvořili prakticky na dluh. Aplikaci začali vyvíjet už v době, kdy jsme na ni neměli dostatek prostředků. Takže nám vlastně ani nezbylo nic jiného, než být s projektem úspěšní a peníze získat. Blueberry se mimo jiné věnují bankovnímu sektoru. Sami vtipně glosovali, že tohle bude projekt, který jim zlepší karmu. Jejich přístup byl velice vstřícný.

PB: Vůbec jsme netušili, kolik vývoj aplikace stojí. Nejdřív jsme si mysleli, že takhle jednoduchá aplikace, která se napojí na policejní databázi a bude předávat informace, by se mohla vejít do 100 000 Kč. Nakonec je to několikrát víc. Podpora od lidí ale naštěstí byla velká, na portálu Darujme.cz se zapojilo před 1000 lidí, všem jsme velmi vděční. Peníze vybrané do konce listopadu ještě Nadace Vodafone zdvojnásobila. Získali jsme příspěvek z aukce Benefičního turnaje beachvolejbalových hráčů. Zapojili jsme se i do projektu Pomáhej pohybem od Nadace ČEZ, kde jsme potřebný počet bodů nasbírali asi za deset dní. To byla další finanční injekce, která aplikaci Echo hodně pomohla. Nakonec nám zbyly peníze i na provoz na další roky.

Aplikace zatím stále není oficiálně spuštěná. V jaké fázi se nachází?
MK: Jsme ve fázi testování. Betaverze teď běží na telefonech vybraných lidí z policejního prezidia, Ministerstva vnitra a Nadace Vodafone. Během týdne nebo dvou by pak měla být hotova finální verze a pak už aplikaci můžeme spustit. Samozřejmě čím dříve, tím lépe. Teď ještě čekáme na podpis policejního prezidenta. Musíme mít smlouvu o zpřístupnění dat, je to trochu komplikovanější. Podobná aplikace, která je napojená přímo na policejní databázi, v Česku ani v Evropě dosud neexistovala.

Bylo by tedy možné ji do budoucna rozšířit i do zahraničí?
PB: Rádi bychom to tak udělali. Problematika dětí v ohrožení se samozřejmě netýká jenom našeho území. Během chvíle může být dítě v Polsku nebo v Německu. Aplikaci Echo jsme prezentovali na Amber Alert Europe, konferenci odborníků na pátrání po pohřešovaných dětech. Byli tam zástupci z celé Evropy a aplikace tam měla velký úspěch. Může se samozřejmě stát, že projekt v Česku nebude úspěšný, a pak bychom ho nerozšiřovali. My ale věříme, že Echo při pátrání po dětech opravdu pomůže. Pokud aplikace Echo pomůže k nalezení byť jediného dítěte, bude to mít smysl.

 

Partneři

PARTNEŘI:  Grada logo-WK  WTF-webBlesk-avpo-webPR_klubgiving-tuesday-avpo-web OPZ-webLogo_VOSP_2011_BW bez-nazvu-1  logo-vzdelavani chytilova