Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Boj o záchranu pacientských organizací se přesunul zpět do zdravotního výboru

Zákon o veřejném zdravotním pojištění, do kterého chce ministerstvo prostřednictvím pozměňovacího návrhu zdravotního výboru zakotvit spornou definici pacientských organizací, prošel ve středu 21. dubna II. čtením. Během něj bylo načteno několik dalších pozměňovacích návrhů, které se snaží původní záměr zvrátit a zachránit status pacientské organizace i pro obecně prospěšné společnosti a zapsané ústavy.

Za asociaci podporujeme návrhy pirátské poslankyně Olgy Richterové a poslance ODS Marka Bendy. Oba dva by zajistily, že pacientskou organizací budou moci být nadále i registrované obecně prospěšné společnosti nebo zapsané ústavy. Problém máme naopak s návrhem poslance hnutí ANO Adama Vojtěcha, který dává organizacím rok času na transformaci na spolek,“ uvádí ke konkrétním návrhům prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Podle něj je dobrou zprávou, že na tlak a snahu AVPO ČR vysvětlit poslancům negativní dopady původní ministerské předlohy reagují i členové výboru z vládních řad. Nelze ale podporovat návrh, který sice některé organizace před ztrátou statusu pacientské organizace uchrání, ale jen dočasně a nadto zabetonuje diskriminační a nerovný přístup k organizacím jen podle právní formy. Jde podle něj o nebezpečný precedent, který může ovlivnit chování státu k neziskovkám i v jiných oblastech. „Obrátili jsme se proto na nezávislé právníky a požádali o zpracování stanovisek k tomuto návrhu. Právní formu nelze změnit lusknutím prstu a opravdu nechápeme, proč by k tomu stát měl nutit dobře pracující pacientské organizace,“ doplňuje Šedivý. Během projednávání zákona ve II. čtení podle něj navíc zazněly vyložené lži a zavádějící informace, které se bude AVPO ČR snažit uvést na pravou míru.

Zákonem se znovu bude zabývat Výbor pro zdravotnictví ve druhém květnovém týdnu, ve kterém bude k jednotlivým pozměňovacím návrhům přijímat stanoviska. O osudu zákona by pak mohli poslanci ve III. čtení rozhodnout ještě v květnu.