Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Předvánoční setkání neziskových organizací na téma darování, sbírky, benefiční akce a jiné formy fundraisingu z pohledu daní a účetnictví

Info

Místo konání: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Václavské náměstí 833/31, 110 00 Praha 1
Termín setkání: 15. 12. 2022 9:00- 15:00
Školitelé: Mirka Nebuželská
Více info a registrace: ZDE
Do poznámky (v posledním kroku objednávky) napsat „člen AVPO“ a máte 20% slevu 

Přijďte se společně v čase předvánočním pobavit o tom, jak v dnešní době nestátní neziskové organizace získávají finanční prostředky na své činnosti a jaký dopad různé fundraisingové aktivity mají do účetnictví, daní a ekonomiky organizací.

Agenda:
9:00 – 15:00, dvě přestávky

  • Bezúplatná a úplatná plnění – co je a co není dar?, prodejní a darovací portály, sponzoring, reklamní či jiná služba nebo poděkování dárci? 
  • Darování – jaké dary lze poskytnout – peněžní x nepeněžní, účelové x neúčelové, investiční x neinvestiční, dokumenty provázející poskytnutí daru – smlouva, potvrzení o poskytnutí daru apod., dárci – podnikatel, rozpočtová či příspěvková organizace, nezisková organizace atd. – mohou uplatnit daňové zvýhodnění při poskytnutí daru?, jaké jsou podmínky daňového zvýhodnění a jak se stanovuje, jak se přijatý dar projeví v účetnictví a dani z příjmů neziskové organizace, evidence darů v neziskové organizaci – co je a není nutné, co je doporučená praxe, specifika darování v souvislosti s COVIDem a ozbrojeným konfliktem na Ukrajině platná ve zdaňovacím období 2022.
  • Dotace – účtování a zdanění, dlouhodobý majetek nabytý z dotace (investiční dotace).
  • Dědictví – účtování dědictví ve formě dlouhodobého majetku, drobného majetku, zásob, pohledávek, finančního majetku, atd. – daňové dopady na daň z příjmů.
  • Veřejná sbírka – kdy je veřejná sbírka dle zákona nutná, jak se zřizuje a jaká jsou základní pravidla, sbírka formou bezúplatných plnění – pokladničky, bankovní účet, sbírka formou úplatných plnění – prodej předmětů, prodej vstupenek, jaké jsou dopady prodeje předmětů a prodeje vstupenek na daň z příjmů, DPH bez veřejné sbírky a s veřejnou sbírkou.
  • Benefiční akce – vstupné na benefiční akce typu koncert, výstava, večeře, běh, poskytování různých druhů služeb.
  • Benefiční prodej předmětů – prodej nakoupeného zboží, prodej předmětů vyrobených ve vlastní dílně např. klienty služby, prodej předmětů přijatých darem.
  • Prodej předmětů či služeb formou aukce či dražby (vyvolávací cena x konečná cena, kupní cena věci x dar).
  • DPH – kdy se nezisková organizace stane plátcem DPH? Kdy nezisková organizace jako neplátce DPH odvádí DPH (identifikovaná osoba)? na jaké transakce si dát z pohledu dopadu do DPH pozor?
  • Ostatní daňové povinnosti neziskových organizací. 

Legislativní novinky obecné, v účetnictví, daních apod., které vstoupily v platnost v průběhu roku 2022 nebo platné od 1. 1. 2023

O lektorce: Mirka Nebuželská je auditorkou, účetním expertem, ACCA, CISA. Je poradkyní a školitelkou v ekonomice, účetnictví a daních u neziskových organizací. Kromě neziskových organizací se specializuje na konsolidace dle CAS a IFRS a ekonomické poradenství u podnikatelských subjektů (transakce s podniky, ekonomické a finanční řízení,…). Je členkou Metodické rady Svazu účetních pro neziskové organizace, členkou Výboru pro veřejný sektor KAČR, spolupracuje úzce s Asociací veřejně prospěšných organizací a s Fórem dárců a s mnoha další střešními neziskovými organizacemi.

Info
Location: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Václavské náměstí 833/31, 110 00 Praha 1
Date: December 15, 2022
Duration: 1 Day