Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Neziskovky nebudou ani v dalším programovém období muset předfinancovávat a dofinancovávat evropské projekty

Rada vlády pro nestátní neziskové organizace (RVNNO) se na svém včerejším zasedání zabývala nastavením evropských dotací pro neziskové organizace v příštím programovém období 2021 – 2027. Během léta vyvolala mezi neziskovkami nejistotu slova ministryně Aleny Schillerové, která prohlásila, že stát bude v příštím programovém období vyžadovat od příjemců evropských dotací daleko vyšší míru spolufinancování a hodlá v daleko menší míře používat způsob ex-ante financování. V praxi to znamená, že příjemci budou muset podpořené projekty dofinancovávat z vlastních či jiných zdrojů, navíc nebudou moci počítat se zálohovými platbami, ale náklady jim bude poskytovatel dotace proplácet až zpětně. V případě neziskových organizací by to znamenalo, že většina z nich nebude schopna evropské projekty realizovat.

Premiér Andrej Babiš, který je zároveň předsedou RVNNO obavy zástupců neziskových organizací odmítl. Jde prý jen o bublinu vyvolanou lživými zprávami novinářů. Zároveň ujistil, že v případě neziskových organizací vláda počítá se zachováním současného způsobu poskytování dotací. RVNNO vzala toto ujištění na vědomí.

Text usnesení RVNNO:

RVNNO berere na vědomí, že v dalším programovém období fondů ESIF (2021 – 2027) budou zachovány stávající podmínky financování, včetně ex-ante režimu financování a možnosti nulové spoluúčasti.

Mgr. Aleš Mrázek, Th.D.
tajemník Asociace veřejně prospěšných organizací, z.s.