Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Sněmovna schválila na návrh opozičních poslanců dočasné daňové zvýhodnění soukromých dárců.

3. 12. 2020: Poslanecká sněmovna včera jednomyslně schválila návrh opozičních poslanců z ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, který na dva roky umožní soukromým dárcům snížit si daňový základ o výši jejich daru až do výše 30 % daňového základu. Cílem návrhu je poskytnout lepší podmínky pro darování v době probíhající pandemie COVIDu a v období, které bude bezprostředně následovat.

Velké poděkování patří poslanci Janu Bauerovi z ODS, který novelu inicioval, vzal si ji za svou a přispěl k tomu, že novela byla projednána v rekordně krátkém čase. Senát se bude novelou zabývat možná již v příštím týdnu.

AVPO ČR stála u zrodu této důležité novely pro celý veřejně prospěšný sektor. Na aktivní podpoře novely pracovaly nejen desítky členských organizací AVPO ČR, ale povedlo se iniciovat zájem dalších organizací a sítí mimo AVPO ČR, především z oblasti kultury a sportu. Ty pak tuto důležitou novelu před třetím čtením podpořily. Novelu při projednávání podržela také zmocněnkyně pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Helena Válková.

Rád bych poděkoval všem, kteří se zasadili o schválení sněmovního tisku 918, který v praxi může zafungovat jako záchranné lano pro neziskovky, které pro svou veřejně prospěšnou činnost využívají soukromé dary jednotlivců nebo firem,“ říká Marek Šedivý, prezident AVPO ČR a dodává: „Věřím, že novela najde podporu i v Senátu a legislativní proces bude do konce roku završen.“

Pokud bude novela schválena, daňové zvýhodnění bude platit pro dary v letošním a následujícím roce.