Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Veřejnosti známé Sdružení NERATOV získalo značku spolehlivosti

Skupinu českých neziskových organizací s udělenou značkou spolehlivosti rozšířila v těchto dnech organizace Sdružení Neratov, která již od roku 1992 pomáhá v horské vesnici Neratov v Orlických horách lidem s postižením. Spolu s nimi obnovuje poutní místo a vrací život do kdysi vysídlené vesnice. Značku spolehlivosti sdružení udělila rada složená z nezávislých odborníků. Správcem značky je Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR).

Přísným hodnocením úspěšně prošly také pacientské organizace Aliance žen s rakovinou prsu a Debra ČR, a dále neziskovky Pestrá věnující se výcviku vodících psů a asistenci, Eda zaměřená na pomoc rodinám s dětmi se zrakovým postižením a Lata, která pomáhá mladým lidem v Praze a okolí. Tyto organizace si obhájily značku, která jim byla již v minulosti udělena.

„Jsem rád, že jsme do rodiny více než dvacítky prověřených organizací přijali právě Sdružení Neratov. Vlastně je to v Česku takový úkaz, jak náplní své práce, tak neuvěřitelným elánem, se kterým lidé ve sdružení začali tvořit v zapadlém Neratově unikátní místo k setkávání zdravých a lidí s hendikepem. Příběh tohoto sdružení i příběh místa, do kterého se lidé ze sdružení rozhodli vrátit život, je lidsky velmi silný. Nyní navíc organizace prokázala, že i po formální stránce funguje otevřeně a profesionálně,“ komentoval udělení značky Aleš Mrázek z AVPO ČR, hlavní metodik značky spolehlivosti.

Podle Mrázka je současně potěšující zprávou, že uspěly i všechny další organizace, které značku již obhajovaly. AVPO ČR podle jeho slov trvale pracuje na tom, aby hodnotící kritéria měla dobrou vypovídající hodnotu o práci organizace a výsledek hodnocení byl trvalým a důvěryhodným vodítkem například pro dárce, kteří zvažují, kam nasměrují svou finanční podporu.

Rada pro hodnocení spolehlivosti na svém posledním zasedání také upravila metodiku, podle které je hodnocení veřejně prospěšných organizací prováděno. Hlavní změnou je rozšíření metodiky o kapitolu, v níž se hodnotí zabezpečení osobních údajů, kybernetická a informační bezpečnost.

Značka spolehlivosti je samoregulačním nástrojem založeným na certifikaci veřejně prospěšných organizací, které o hodnocení dobrovolně požádají. Značku do České republiky přinesla Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR), která hodnocení spolehlivosti v naší zemi spravuje a koordinuje činnost hodnotitelů i činnost nezávislé odborné rady, která značku uděluje.

V současné době se může touto značkou prokázat celkem 21 organizací. Značka spolehlivosti je součástí programu Česká kvalita.

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. AVPO ČR je správcem Značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.cz; www.proverene-neziskovky.cz). Značka spolehlivosti prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním, o trvalé prosazení motivačních podmínek pro soukromé dárcovství a o odpuštění silniční daně pro charitativní organizace.

V minulosti se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Kontakt: Monika Jindrová, tel.: +420 724 173 217, email: jindrova@avpo.cz