Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Obhajoba zájmů

Důležitou součástí práce AVPO ČR je obhajoba a prosazování zájmů našich členských organizací. Sledujeme legislativu i nelegislativní pravidla, která se týkají neziskového sektoru jako celku. Oborově se zaměřujeme především na oblast sociálních služeb, včetně jejich financování. Další významnou oblastí našeho zájmu jsou pacientské organizace.

Díky našemu členství v Unii zaměstnavatelských svazů ČR máme možnost sledovat a připomínkovat veškerou novou legislativu a účastnit se jednání na úrovni tzv. tripartity. Možnost připomínkovat novou legislativu i další důležité materiály zprostředkováváme též našim členům. Jsme také členy řady poradních a pracovních orgánů, které se přímo zaměřují na neziskový sektor, nebo se věnují tématům s neziskovým sektorem spojeným. Máme přehled, kteří poslanci a senátoři se zabývají tématy, která jsou pro nás důležitá. V případě potřeby se obracíme přímo na ně. Naše názory a stanoviska se objevují též v médiích.

Aktuálně se angažujeme především v následujících tématech:

  • novelizace zákona o sociálních službách;
  • financování sociálních a dalších služeb zajišťovaných neziskovými organizacemi;
  • daňové a účetní předpisy;
  • podpora dobrovolnictví a dárcovství;
  • legislativa upravující veřejné sbírky;
  • definice pacientských organizací;
  • legislativní regulace lobbingu.

Vybraná stanoviska a reakce AVPO ČR z nedávné doby:

 

Probíhající připomínkování:

 

Zásady vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím ústředními orgány státní správy

Zásady jsou závazným předpisem pro ústřední orgány státní správy poskytující dotace nestátním neziskovým organizacím. Jsou jimi sjednoceny základní principy poskytování dotací nestátním neziskovým organizacím ze státního rozpočtu.

Jde o dokument, jehož příprava probíhala už od roku 2016, jednání příslušné pracovní skupiny jsme se též účastnili. Výsledné znění je záměrně stručné, zároveň v něm však zůstaly zachovány důležité možnosti, jako například kofinancování činností prostřednictvím dobrovolnické práce nebo uzavírání smluv o dlouhodobější spolupráci.

Vaše připomínky můžete zasílat do 21. 4. 2020 na adresu mrazek@avpo.cz.

Související dokumenty: