Kontakt:
Monika Jindrová
AVPO ČR, 5. května 1640/65, 140 00, Praha 4
jindrova@avpo.cz, tel. 724 17 32 17
Stát podporuje neziskové organizace především ze dvou důvodů. Prvním je, že neziskové organizace zajišťují řadu služeb, které by jinak musel zabezpečit sám nebo jejich dodavatele hledat v komerční sféře. Druhým důvodem je, že dělají věci, které stát považuje za podporyhodné, neboť jsou v souladu s jeho prioritami. Suma téměř 18 miliard je bez dalšího kontextu skutečně obrovská.
Kontakt:
Monika Jindrová
AVPO ČR, 5. května 1640/65, 140 00, Praha 4
jindrova@avpo.cz, tel. 724 17 32 17
Pan poslanec Janda (ODS) sliboval, že se bude bít za český sport. Nic proti tomu. Jeho první poslanecký návrh je však spíše agresivním výpadem proti několika neziskovkám působícím v oblasti rovných práv a příležitostí. Výpadem, za kterým nejsou argumenty a znalost konkrétních podporovaných projektů.
Genderová politika je podle pane poslance Jandy obecně proti pravicovému smýšlení. Těžko říct, jak tomu máme rozumět. Možná budeme moudřejší, když nám pan Janda osvětlí, jak se s pravicovým pohledem na svět slučuje stále narůstající podpora sportu z veřejných zdrojů. Připomeňme, že v roce 2016 bylo mezi 20 nejdotovanějšími neziskovkami v ČR hned 13 sportovních svazů a organizací (viz rozbor zde, str. 56).
Celou záležitost kolem návrhu pana Jandy by za jiných okolností snad bylo možné přejít jako plácnutí do vody. V současné zjitřené atmosféře se jí však už stačila chytit média, která ji přefiltrovala do podoby mediálních titulků a zkratek. Důsledkem je nová vlna iracionálních obvinění a nenávistných útoků proti neziskovkám jako takovým. Opravdu to bylo nutné, pane Jando?
V podstatě již od účinnosti nového občanského zákoníku (zák. 89/2012 Sb.) se ze strany rejstříkových soudů objevují požadavky na doložení zápisu z ustavující členské schůze nově zakládaných spolků, a to i tam, kde je přitom k návrhu na zápis do spolkového rejstříku přiložen originál stanov podepsaných všemi zakládajícími členy spolku.
Možnost volit patří mezi naše základní demokratická práva. Zdaleka nejde o samozřejmost a už vůbec ne o bezvýznamný počin. Na každém hlasu záleží a s každým bychom měli naložit odpovědně.
Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, stanoví některá osvobození od správních poplatků i pro vyjmenované formy neziskových organizací. Konkrétně jsou tato osvobození definována v položkách 3, 4 a 5 sazebníku, který je přílohou zákona.
Tajemník Asociace veřejně prospěšných organizací ČR
Zamítnutí zákona o statutu veřejné prospěšnosti považujeme za velkou prohru všech, kdo dlouhodobě usilují o transparentní neziskový sektor. Předložený zákon stanovoval určité podmínky, které by měly splňovat neziskové organizace, aby mohly být považovány za transparentní a mohly získat status veřejné prospěšnosti – například zveřejňování výroční zprávy a tří nejvyšších příjmů v organizaci. Na status mohly být v budoucnu také navázány případné benefity. V důsledku dnešního rozhodnutí Senátu bude ale veřejně prospěšnou každá organizace, která to o sobě sama prohlásí.
Změny v daňových zákonech, které v souvislosti s novým občanským zákoníkem připravilo ministerstvo financí a o nichž poslanci rozhodnou na začínající schůzi sněmovny, tvrdě dopadnou na neziskové organizace. Podle zástupců Asociace veřejně prospěšných organizací ČR přitom mělo ministerstvo financí právě nyní šanci nastavit důstojný systém podpory neziskových organizací a soukromého dárcovství a především přijít s jasným benefitem pro organizace, které fungují transparentně a přihlásí se ke statutu veřejné prospěšnosti. Zákon, který tento statut zakotvuje a na který mají navazovat konkrétní výhody, totiž poslanecká sněmovna projednává současně s daňovými změnami.