Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

30 % pro dárce i v letošním roce

V úterý poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila sněmovní tisk 173,  jehož obsahem je vládní návrh opatření v oblasti daní – Ukrajina, podpořit v roce 2022 soukromé dárcovství. Tato vládní novela daně z příjmu reaguje na Ruskou agresi vůči Ukrajině a oceňuje dárce, kteří věnují peníze jak do Ukrajiny tak na podporu uprchlíků. Vládní návrh prodlužuje o rok daňový bonus pro soukromé dárce podporující veřejně prospěšné činnosti. V letošním roce bude tedy s největší pravděpodobností platit, že si dárce může snížit daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

V úterý jsme apelovali na poslance, aby tuto novelu projednali co nejrychleji. Nakonec poslanci zkrátili lhůtu pro projednání ve výborech na 12 dní. Vzhledem k tomu, že jde o vládní návrh, dá se předpokládat, že bude schválen a jeho projednání v senátu a podpis prezidenta lze odhadovat na měsíc květen. Jeho cestu budeme sledovat a budeme vás informovat.