Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Dotace pro sociální služby s nadregionální či celostátní působností pro rok 2023

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte mi rychlou aktuální zprávu k situaci s vyplácením dotací pro sociální služby s nadregionální či celostátní působností pro rok 2023.

Protože jsme si velmi dobře vědomi naléhavé situace, ve které se nyní ocitly sociální služby s nadregionální nebo celostátní působností, i fatálních dopadů, které to může mít na jejich činnost, okamžitě a napřímo jsme se spojili se Zdislavou Odstrčilovou, vrchní ředitelkou Sekce rodinné politiky a sociálních služeb, a celou věc s ní opakovaně konzultovali.

Výstupem naší komunikace je v tuto chvíli příslib MPSV, že dotace budou proplaceny v podobném termínu jako v loňském roce (konec března, začátek dubna). Můžeme současně tlumočit, že MPSV si uvědomuje závažnost této situace, a potvrdit, že svolává hybridní schůzku k dané problematice na úterý 17. ledna od 12:00 hodin, na které plánuje obeznámit poskytovatele sociálních služeb s příčinami vzniklé situace a diskutovat další postup. Velice proto doporučujeme zástupcům organizací, kterých se tato dotační výzva týká, aby se schůzky aktivně zúčastnili. Pozvánku na setkání obdržíte od MPSV.

Vedle řešení této naléhavé a aktuální situace jsme současně zástupcům MPSV potvrdili naši připravenost zapojit se do přípravy systémové a koncepční změny, která by napříště této eskalaci předešla. Sociálně zdravotní sekce AVPO ČR dlouhodobě podporuje koncepční řešení, které povede i k větší transparentnosti a předvídatelnosti poskytování dotací a budeme rádi, pokud s Vaší pomocí přispějeme k jeho uvedení v život.

Buďme dál v kontaktu, o dalším Vás budu informovat.

Za AVPO ČR
Marek Šedivý
prezident