Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Bludy neziskového sektoru II.

Blud číslo 2 – PORADILA NÁM TO PANÍ Z ÚŘADU, ČILI JE TO URČITĚ DOBŘE… 

Nemám v úmyslu tu vést debatu o kompetentnosti úředníků těch či oněch úřadů. Laskaví čtenáři mají jistě dostatek vlastních zkušeností. 

Co bych však rád zdůraznil je, že názor úředníka, jakkoli upřímně míněný, je pořád jen názor úředníka. Ve skutečnosti existuje minimum případů, kdy úřad zaujme k určitému problém závazné stanovisko, které písemně vyhotoví, podepíše, a které (většinou na základě zákonného zmocnění) je závazné jak pro tazatele, tak i pro úřad samotný.  

Ve všech ostatních případech je nutné zdůraznit, že úředník nemá za své stanovisko naprosto žádnou odpovědnost – snad kromě morální. Pokud vám úředník krajského úřadu poradí, že to či ono může být způsobilým nákladem v rámci dotace, nedává vám to žádnou jistotou, že tato položka skutečně projde následnou kontrolou. Úředník se může mýlit, v mezidobí může dojít ke změně výkladu, možností je nepočítaně. Každopádně to, že vám někdo takto nezávazně poradil, může být v případě kontroly maximálně polehčující okolností. Netřeba zapomínat také na fakt, že úroveň kvality odpovědi je přímo úměrná kvalitě otázky – přísloví „na hloupou otázku hloupá odpověď“ není vycucané z prstu.  

Je dobré dále zdůraznit, že pro některé úředníky a úřady jsou neziskové organizace stále tak trochu UFO – dobrým příkladem jsou živnostenské úřady, některé rejstříkové soudy a pohříchu i řada finančních úřadů – ze své praxe znám mnoho případů, kdy rady úředníků, byť patrně dobře míněné, byly v rozporu nejen s literou zákona, ale i se zdravým rozumem.  Už jsem se setkal i s případem, kdy úřednice v podatelně rejstříkového soudu klientovi doporučila změnit mnou připravený návrh na zápis změny ve spolkovém rejstříku, který následně vyšší soudní úřednice téhož soudu zamítla, neboť správně byl ten původní. Oblíbeným trikem těchto úřednic je rovněž nutit klienty z řad neziskovek platit soudní poplatek za návrh na zápis nebo změnu zápisu v rejstříku, ačkoli jsou od něj všechny jejich návrhy ze zákona osvobozené. Když je na tom formuláři napsáno „Místo pro nalepení kolkových známek“… 

Prosím tedy, aby jakékoli rady úředníků byly, ostatně jako všechny ostatní informace, podrobovány kritické analýze – nejde o slova evangelia, ale o názor člověka, který je stejně jako my všichni omylný.

 

Mgr. Petr Vít, právník AVPO ČR

 

Pokud máte zájem o konzultaci, neváhejte nás kontaktovat.