Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Chat GPT4 a odborný článek na téma „Pozor na to, co vám radí úředníci“

Původně jsem měl v úmyslu napsat krátký slohový útvar (úvahu nebo fejeton) na téma „pozor na to, co Vám radí úředníci“. Pak se mi ale (v jiné souvislosti) dostala poprvé do tlapek umělá inteligence GPT4 od OpenAI. Nejdřív jsem jí na zkoušku zadal stejné téma, jaké dostal syn za domácí úkol – referát o Arménii na zeměpis, a básničku o kočkách, pak mně ale napadlo zkusit jí předhodit tento článek. Pro kontext uvádím i zadání:
Petr Vít: Napiš krátký článek o tom, že rada, kterou poskytne úředník občanovi ústně nebo po telefonu není právně závazná a úředník za ni nenese odpovědnost. Také zdůrazni, že úřady nemají právo závazně vykládat právní předpisy, pokud zákon nestanoví jinak. 
ChatGPT4: Při jednání s úředníky veřejné správy je důležité si uvědomit několik faktů. Zaprvé, ústní rada, kterou poskytne úředník občanovi ústně nebo po telefonu, není právně závazná a úředník za ni nenese odpovědnost. Tato rada má platnost pouze tehdy, je-li poskytnuta písemně. Je tedy vhodné žádat o písemné stanovisko, abyste měli právní oporu a jistotu.
 

Dále je třeba zdůraznit, že úřady nemají právo závazně vykládat právní předpisy, pokud zákon nestanoví jinak. Právo závazného vykládání práva přísluší výhradně soudům. Úřady mají povinnost dodržovat a uplatňovat právní předpisy, ale nejsou oprávněny jejich výkladem zavazovat občany. V případě nejasností nebo potřeby jasných informací je proto vhodné konzultovat odborníky v oblasti práva nebo se obrátit na soudní instanci, která má pravomoc rozhodnout o výkladu právních předpisů.

 
Ne, ještě to není ve stavu, kdy by AI dokázala sama psát odborné články (téma je pojaté trochu povrchně a v textu jsou nepřesnosti) , ale jasně tu vidíme, že s umělou inteligencí je rozhodně potřeba do budoucnosti počítat….