Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

V daňovém přiznání za rok 2020 a 2021 lze snížit daňový základ o výši finančního daru až do výše 30 % daňového základu

Praha, 22. 12. 2020: Senátní vratka daňového zákona s výhodami pro dárce bude kvůli zákonným lhůtám potvrzena sněmovnou až na její lednové schůzi. Tím se nic nemění na tom, že dárci si budou moci snížit daňový základ o hodnotu daru až do výše 30% daňového základu v daňovém přiznání za rok 2020 a 2021.

„Neziskovky by teď měly o této možnosti informovat svoje dárce – jednotlivce i firmy. Daňová výhoda platí pouze na dva roky, a to na daňová přiznání za rok 2020 a 2021. Počítají se tedy i letošní dary včetně těch, které dárci odešlou do konce roku,“ říká Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR.

Záměr dočasného daňového zvýhodnění našel jednomyslnou podporu v poslanecké sněmovně a záměr podpořil také Senát, který zákon vrátil sněmovně pouze s legislativně technickou úpravou. Přes včerejší snahu předkladatelů a dalších poslanců projednat senátní technickou novelu na dnešní schůzi, patrně poslední v tomto roce, nelze návrh formálně doprojednat, protože musí být dodržena lhůta daná jednacím řádem. Zákon pod číslem sněmovního tisku 918 tak může být doprojednán až po 28. 12.

„V této chvíli to vnímejme jako formální proces, kdy Sněmovna po svém jednohlasném hlasování ve třetím čtení ze začátku prosince projedná a přijme v lednu technickou úpravu novely ze Senátu a pošle ji na podpis Prezidentovi ČR,“ dodává Šedivý.

Kontakt: Marek Šedivý, tel.: 603 154 999, email: sedivy@avpo.cz