Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Dárcovský „lex Ukrajina“ je od vlády správný krok

Zástupci AVPO ČR a jejích členských organizací vítají iniciativu ministerstva financí, které navrhuje o rok prodloužit zvýšené daňové zvýhodnění soukromých dárců a nadto v reakci na válku na Ukrajině rozšiřuje daňový bonus i na případy, kdy dárci poskytují dary subjektům, se kterými dosavadní daňové zákony nepočítaly (např. ukrajinská ambasáda).

Návrhem příslušné novely zákona o daních z příjmu se má vláda zabývat na svém dnešním jednání.

V uplynulých dvou letech (2020 a 2021) si individuální dárci i právnické osoby mohli snížit daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 procent daňového základu. Jednalo se o skokové navýšení oproti standardním 10, respektive 15, procentům v reakci na probíhající pandemii covidu. Příslušnou novelu v minulém volebním období předložili poslanci ODS a dalších tehdy opozičních stran a v konečném hlasování ji podpořili poslanci napříč politickým spektrem. Podle zástupců AVPO ČR novela pomohla udržet objem darů poskytnutých na veřejně prospěšné účely na zhruba stejné úrovni jako před covidem.

Dárcovská novela daňových zákonů v minulém volebním období výrazně napomohla tomu, že se veřejně prospěšným organizacím podařilo zachovat většinu potřebných služeb v ekonomicky obtížném období spojeném s covidem. Ač stát přispívá na veřejně prospěšné činnosti, bez darů soukromých dárců by je nebylo možné provozovat v dostatečné kvalitě,“ připomíná prezident AVPO ČR Marek Šedivý. Plánované prodloužení a doplnění dárcovského bonusu teď podle něj může výrazně pomoci zvládnout uprchlickou vlnu, nebo poskytovat podporu lidem, kteří na Ukrajině brání svoji zem před ruskou agresí. „Ceníme si tohoto kroku vlády. Daňový bonus vnímáme jako poděkování všem lidem, kteří nejsou lhostejní k tomu, co se děje kolem nich a finančně podporují potřebné aktivity. Věříme, že je to další motivace k tomu, aby v potřebné pomoci Ukrajině vytrvali,“ doplňuje Marek Šedivý.

Zdůrazňuje, že prodloužení možnosti odepsat si ze základu daně vyšší částku se týká nejen darů pro Ukrajinu, ale všech veřejně prospěšných účelů. A pokračuje: „Byly to naše členské organizace, které v minulém volebním období přišly s požadavkem na zvýšení motivace pro soukromé dárce. A jsou to naše členské organizace, které plně podporují rozšíření možnosti uplatnit daňový bonus i na dary Ukrajině. Od vlády je to správný krok a signál, že vnímá solidaritu českých občanů a práci neziskových organizací. Zcela jistě to pomůže zvládnout i nebývalou uprchlickou krizi, které čelíme a ve které jsou soukromí dárci potřebným partnerem státu.“

AVPO ČR podporuje soukromé dárcovství dlouhodobě. Její členské organizace si zakládají na tom, že nespoléhají s financováním pouze na veřejné zdroje, ale aktivně si shánějí své vlastní dárce a spolupracují s nimi.

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) je všeoborovou střešní asociací
s celorepublikovým dosahem. Sdružuje více než 100 neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Přes šedesát procent členské základny jsou poskytovatelé sociálních služeb. V rámci AVPO ČR pracují odborné sekce sociálně zdravotní a pacientských organizací. AVPO ČR je správcem značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.cz). V současné době asociace usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním. V minulosti se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ
o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Kontakt: Monika Jindrová, jindrova@avpo.cz, tel: +420 724 17 32 17