Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Darování v roce 2022 se vrací ke starým pravidlům

Novela daně z příjmu, která v reakci na pandemii covidu dočasně umožnila dárcům snížení daňového základu o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu, se v roce 2022 vrací na původní úroveň. Co přesně to znamená?

Pokud je dárce fyzická osoba (ať už jako zaměstnanec, nebo OSVČ), vztahuje se na něj ustanovení § 15, odst. (1) Zákona o daních z příjmu. V úhrnu lze odečíst nejvýše 15% základu daně. Pro darující právnické osoby platí § 20 odst (8) Zákona o daních z příjmu, podle kterého si mohou uplatnit bezúplatné plnění od částky 2000,- Kč, max. do výše 10 % základu daně sníženého podle §34 Zákona o daních z příjmu.

Pravidla spojená s darováním a možností daňových úlev se pro letošek vrací na původní úroveň z doby před covidem. Aktuální programové prohlášení nové vlády a závazek podpořit mecenášství například v oblasti kultury ale dává naději, že zvýhodněné daňové podmínky by se mohly do zákona časem vrátit. Jako asociace podporující soukromé dárcovství pro to uděláme maximum. Jsme připraveni oslovit ministerstvo financí a poslance a představit argumenty na podporu daňového zvýhodnění dárcovství ze strany jednotlivých dárců i firem,“ říká prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Pro účely daňových odpisů se dary v daném roce sčítají. Zapotřebí je doložit potvrzení o daru. Dar musí být poskytnut a příjemcem v budoucnu využit na účely dané zákonem o daních z příjmů, např. na vědu a vzdělávání, kulturu, sport, sociální, zdravotnické, charitativní a humanitární účely a další. 

Při podání daňového přiznání se snížení základu daně uplatňuje přímo ve formuláři, zaměstnanci odevzdávají potvrzení o daru do své účtárny.