Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Evidence skutečných majitelů. Neziskovky mají ještě čas

Právnické osoby zapsané ve veřejném rejstříku mají již od začátku roku 2018 povinnost zapisovat své skutečné majitele do zvláštní neveřejné evidence, kterou vede ministerstvo spravedlnosti. Ukládá jim to § 29b odst. 1 zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Lhůta, do kdy měly být tyto zápisy provedeny, uplynula 1. 1. 2019. Nebyly však stanoveny žádné sankce, takže právnickým osobám, které údaje nezapsaly, žádné postihy nehrozí, tedy alespoň prozatím.

Neziskové organizace sice žádné majitele nemají, přesto se povinnost zapisovat vztahuje i na ně. Zatím však nemusí spěchat. Platí pro ně totiž prodloužená lhůta do 1. 1. 2021. Zapsat by neziskovky měly osoby, které mají na organizaci podstatný vliv, což mohou být zakladatelé nebo statutární orgány. Určení těchto osob není doposud zcela jasné, což je další důvod, proč se zápisem do evidence nespěchat. Navíc existuje možnost, že bude proces zautomatizován a do Evidence skutečných majitelů se v případě neziskovek propíší potřebné údaje z veřejného rejstříku.

Stejně jako u ostatních právnických osob, není ani pro neziskové organizace za nesplnění povinnosti stanovena žádná sankce. Už nyní se však mluví o tom, že úřady budou záznamy v evidenci kontrolovat během dotačních řízení.