Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Jak si vede projekt #SODVAHOU?

Projekt „Posilováním kompetencí neziskových organizaci k silné občanské společnosti“ je zhruba ve své první třetině.

Projekt financovaný z grantové výzvy Active Citizens Fund si klade za cíl pomoci malým neziskovým organizacím v jejich rozvoji.

 

Co zajímavého se v rámci projektu událo?

Projekt oficiálně začal v říjnu loňského roku. Na začátku proběhlo 14 krajských kulatých stolů, kterých se účastnili jak neziskové organizace, tak zástupci místní, či krajské samosprávy. Na těchto akcích byl projekt neziskovým organizacím představen. Bohužel ve stejné době se ozval Covid-19 se svou další vlnou a bylo jasné, že se kulaté stoly z regionů přesunou do on-line prostředí. Díky tomu, že probíhaly on-line se jich mohlo během října – prosince 2020 zúčastnit 141 zástupců neziskových organizací.

Prosinec a období Vánoc bylo pro tým AVPO ČR náročné. Vybírali jsme ze zájemců o spolupráci 17 účastníků projektu. Bylo třeba vybrat malé organizace s alespoň dvouletou historií. V některých krajích bylo hlasování o výběru organizace velmi napínavé a výsledky velmi těsné. Monika Jindrová, ředitelka AVPO ČR to shrnuje

„Do projektu se nám podařilo vybrat velmi zajímavý mix organizací. Spektrum jejich činností a záběr je až neuvěřitelný vzhledem k jejich počtu. Jejich působení je od dětí k seniorům, od lokálních k organizacím, které se snaží působit celorepublikové. Máme tam vzdělávací, pacientské organizace, organizace poskytující hippoterapii či specializované poradenství.“

Díky uspořeným cestovním nákladům za neuskutečněné kulaté stoly v krajích jsme mohli do projektu zapojit o jednu organizaci víc. Na začátku roku 2021 tak stálo 18 organizací na „startovní čáře“ zvané vstupní procesní analýza. Organizace postupně dodávaly dokumenty potřebné k jejich hodnocení a hodnotitelé měli s plné ruce práce s hodnocením.

 

Jaké jsou nejčastější cíle pro rozvoj?

Po provedeném vstupním hodnocení si každá organizace stanovila nejméně dva rozvojové cíle v jedné ze čtyř rozvojových oblastí. Není překvapením, že nejčastějším tématem je „komunikace s veřejností a fundraising“. Ostatní cíle „správa a řízení organizace“, hospodaření, transparentnost“ či „lidské zdroje“ jsou pak zastoupeny jako druhý z cílů rovnoměrně.

 

Co dál?

V současnosti hodnocené organizace postupně začínají čerpat poradenství a mentoring, které mají v rámci projektu k dispozici.

„Nyní je velmi dobře vidět, že některé z vybraných organizací mají neuvěřitelný potenciál růstu. Jsem si jistá, že kdyby nešlo o neziskové projekty, stojí na ně v řadě „lovci jednorožců“, tedy manažeři startupových fondů“ říká o vybraných organizacích Hana Čepová, manažerka projektu a dodává „samozřejmě, ale i tyto organizace, stejně jako ostatní, mají spoustu svých menších či větších starostí a problémů, pro které jim pomáháme spolu s našimi odborníky hledat vhodná řešení“.

Na konec prázdnin se pro účastníky chystá společný workshop na téma „Sledování dopadu“ .  Dále připravujeme vzdělávací minikonference a několik dalších společných aktivit. Než však všichni za rok projdou výstupní procesní analýzou, která by měla ukázat, jak naplnili své cíle, čeká účastníky projektu ještě stáž u držitelů značky spolehlivosti. Máme přes sebou rok intenzivní práce.

 

„Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací.
Program je financován z Fondů EHP a Norska.“
 “The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation
in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.”

Číslo projektu: 62500-2019-003-0034 

 

#JDEMEDOTOHO #SODVAHOU