Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Valné hromady a další orgány neziskových organizací budou nadále moci jednat on-line jen v případě, že takové formy jednání dovolují jejich stanovy nebo zakladatelské dokumenty

Během jara vstoupil v platnost zákon 191/2020 Sb. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a občanského soudního řádu. Tento mimořádný právní předpis stanovoval, že: Orgán právnické osoby může rozhodovat mimo zasedání v písemné formě nebo s využitím technických prostředků i tehdy, nepřipouští-li to zakladatelské právní jednání. Platnost této úpravy však byla omezena do 31. 12. 2020 a k jejímu prodloužení nedošlo.

Pokud se vám způsob jednání s použitím on-line prostředků ve vaší organizace osvědčil osvědčil a chcete v něm pokračovat, je nutné, abyste tuto možnost zakotvili přímo do stanove nebo vašich zakladatelských dokumentů. Formulovat to lze tak, že jednání příslušných orgánů je možné formou per rollam či s použitím technických prostředků pro vzdálený přístup.