Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Kompenzační bonus 1000 korun se bude vyplácet do konce ledna

Vláda schválila již v listopadu zákon Ministerstva financí o kompenzačním bonusu, který přináší nové bonusové období od 22. listopadu do 31. prosince 2021. Druhé období je pak od 1. do 31. ledna 2022. V polovině prosince vyplácení peněz definitivně posvětil Senát.

Žádost o kompenzační bonus 2022 lze podat:

  • prostřednictvím webové aplikace;
  • e-mailem (nutno ručně žádost podepsat a vyfotit či naskenovat);
  • datovou schránkou;
  • prostřednictvím Aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO),
  • prostřednictvím poštovních služeb;
  • osobně v podatelnách finančních úřadů a ve sběrných boxech umístěných na územních pracovištích.

Změny v podmínkách

Oproti předchozí verzi kompenzačního bonusu došlo u bonusu pro rok 2022 k několika změnám. Nejvýznamnější novinkou je, že pro nárok na bonus už není třeba 50% pokles tržeb, ale stačí snížení o 30 %.

Nárok na kompenzační bonus 2022 mají při splnění podmínek jak OSVČ, tak i společníci malých „eseróček“ a lidi pracující na dohody o provedení práce a pracovní činnosti. O konkrétních podmínkách informujeme podrobně v článku Stahujte žádost o kompenzační bonus pro rok 2022. Kdo a odkdy může žádat? Žádost o kompenzační bonus 2022 lze podat nejpozději do 2 měsíců po skončení bonusového období. Za první období tedy půjde podat do 1. března 2022. Není-li tato žádost v této lhůtě podána, nárok na kompenzační bonus zaniká.

Celý článek na webu BusinessInfo.cz

Žádost o kompenzační bonus ke stažení

Změny v sociálním pojištění od roku 2022

Oblast sociálního pojištění neminuly každoroční změny. Tentokrát se mění i dvě nemocenské dávky, mění se podmínky i okruh dotřených osob u ošetřovného, pravidla i délka otcovské poporodní péče. Zavádí se krizové ošetřovné a příspěvek v době karantény a izolace. Připravili jsme krátký souhrn včetně změn parametrických. 

Celý článek na webu Podnikatel.cz

Změny ve zdravotním pojištění od roku 2022

Upravuje se mimo jiné výpočet penále. Výraznější je i růst vyměřovacího základu pro platbu pojistného státem, což je důležitá zpráva pro některé zaměstnavatele zaměstnávající invalidní důchodce.

Celý článek na webu Podnikatel.cz

Změny ve výši cestovních náhrad a stravného

U zahraničních cestovních náhrad byla navržena úprava sazeb u 23 položek a dále u tří položek i změna měny, ve které je sazba stanovena. Ve všech případech se jednalo o zvýšení sazby. Nakonec došlo ke zvýšení sazeb pouze u 9 položek. Ve třech zemích se však změnily měny.

V případě tuzemských cestovních náhrad došlo poměrně k razantnějšímu navýšení. Ať už se jedná o sazby stravného, základní náhradu či průměrné ceny pohonných hmot.

Mimo pracovní cesty ovlivní výše stravného v roce 2022 i stravování zaměstnanců na pracovištích. Pokud jim zaměstnavatel rozhodne zaměstnanecký benefit poskytovaný formou peněžitého příspěvku, tzv. stravenkového paušálu, navýšit. Peněžitý příspěvek na stravování za jednu směnu je na straně zaměstnance osvobozen od daně z příjmů (a tím i od odvodů pojistného) do výše 70 % horního limitu stravného při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin stanoveného pro zaměstnance odměňovaného platem, tj. zaměstnance uvedeného v § 109 odst. 3 zákoníku práce. V roce 2022 se tak bude jednat o částku 82,60 Kč (70 % z 118 Kč). V roce 2021 se jednalo o částku 75,60 Kč.

Celý článek ne webu Podnikatel.cz

Změny v exekučních srážkách ze mzdy

Mimo každoroční navýšení základní nezabavitelné částky dochází od roku 2022 k několika změnám. Zaměstnavatelé budou mít nárok na paušální náhradu nákladů za kalendářní měsíc, v němž provádí srážky ze mzdy povinného. Náklady plátce mzdy se považují za náklady výkonu rozhodnutí. Jestliže bude plátce mzdy provádět zároveň srážky k vydobytí několika pohledávek vůči témuž povinnému, bude mu tato náhrada nákladů náležet pouze jednou. Jde o částku 50 Kč.Novinka se využije pouze u exekučních příkazů vydaných od 1. ledna 2022. Na základě přechodných ustanovení k novele zákona, pokud byl ve dříve zahájeném řízení již vydán exekuční příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů, ustanovení týkající se paušálních náhrad plátcům mzdy se nepoužijí.

V roce 2021 začalo zastavování exekucí v rámci takzvaného Milostivého léta. Pokračovat bude postupným zastavováním bagatelních a bezvýsledných exekucí po roce 2023.