Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Neziskovou organizaci lze od léta zlikvidovat jednodušeji a levněji

Právnické osoby zapisované do jiného než obchodního rejstříku (spolky, ústavy, nadace, nadační fondy, obecně prospěšné společnosti) mohou od loňského léta využít zjednodušený postup likvidace. Dříve musely oznámení o svém vstupu do likvidace spojené s výzvou pro věřitele, aby přihlásili své pohledávky, dvakrát po sobě zveřejnit v Obchodním věstníku. Kromě nezbytné administrativy bylo každé zveřejnění spojené s poplatkem kolem 1 000 Kč. V současné době postačí, když oznámení uveřejní ve veřejném rejstříku prostřednictvím portálu Justice.cz. Minimální doba zveřejnění jsou tři měsíce a dva týdny. Obchodní korporace mají nadále povinnost alespoň jednou vstup do likvidace zveřejnit v Obchodním věstníku.

Opatření vychází vstříc organizacím, které se dobrovolně rozhodnou pro své zrušení. Pokud nemají žádný majetek a dluhy je proces jejich likvidace v podstatě jen formalitou. Zveřejnění vstupu do likvidace a údajů o likvidátorovi ve veřejném rejstříku se navíc zveřejnění v Obchodním věstníku v podstatě vyrovná. Veřejný rejstřík je zdarma a bez registrace přístupný na webových stránkách https://www.justice.cz.

Zjednodušení procesu likvidace výše specifikovaného okruhu právnických osob je jen jedním z kroků, který má vést ke zkvalitnění údajů ve veřejném rejstříku. Administrativní povinnosti v kombinaci s poplatky jsou častou příčinou, proč tyto právnické osoby k likvidaci vůbec nepřistoupí a zůstávají v rejstříku jako „mrtvé schránky“. Nejpalčivější je tento problém v případě spolků. Již neaktivních spolků může být v rejstříku až 60 000. Dalšími návrhy na zkvalitnění údajů ve veřejném rejstříku se zabývá pracovní skupina za účasti Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR).