Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Očkování pracovníků terénních a ambulantních služeb už prý brzy

Praha, 19. 3. 2021: AVPO ČR včera obdržela odpověď od ministryně Jany Maláčové na dopis, ve kterém jsme požadovali přednostní zařazení sociálních pracovníků terénních a ambulantních služeb spolu s pracovníky pobytových sociálních služeb. Celou odpověď zveřejňujeme.

Vážený pane prezidente,
dovolte mi reagovat na Vaši žádost o zařazení pracovníků terénních a ambulantních sociálních služeb do prioritní fáze očkování.

Uvědomuji si, že všechny sociální služby jsou v této době vystaveny velkému riziku. Pro MPSV byla proto tato cílová skupina prioritní od samého vzniku očkovací strategie. Je pochopitelné, že z důvodu omezených dodávek vakcín musí vždy docházet k určité prioritizaci. Zaměstnance všech sociálních služeb jsme tedy zařadili do první fáze, která je ovšem rozdělena do dvou vln. Samozřejmě nejdříve došlo k ochraně těch nejkřehčích (domovů pro seniory, atd..) ve fázi I. A. , v následující vlně I. B jsou zařazeni ostatní zaměstnanci sociální péče v přímém kontaktu s klienty, kde jsou v podstatě všichni zbylí zaměstnanci sociálních služeb. Toto vše vyplývá ze schváleného Metodického pokynu pro očkovací kampaň (Plán provedení) a to dle dodatku „Přílohy 1 – Prioritizace cílových skupin“.

MPSV již delší dobu upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví, že je v rámci fáze I. B nutné „předřadit“ právě zaměstnance terénních a ambulantních služeb tak, jak to bylo u pedagogických pracovníků. S panem ministrem zdravotnictví jsem se tedy předběžně dohodla, že MZ ČR toto předřazení zrealizuje. Věřím, že ohledně prioritizace dojde tento týden mezi oběma našimi resorty ke shodě a v nejbližších dnech se rozběhne i očkování. 

Závěrem bych chtěla zdůraznit, že nedochází k upřednostňování žádných služeb.  Například zaměstnanci služby chráněné bydlení, kterou zmiňujete, jsou pravidelně testováni na základě mimořádného opatření MZ ČR. Ostatním službám jsme například umožnili individuálně plánovat rozsah práce dle skutečných potřeb jejich klientů. A samozřejmě veškeré mimořádné dotační tituly, na které jsme letos vyčleněni více jak 6 mld. Kč, jsou určeny pro všechny sociální služby bez rozdílu.

Věřím, že přijmete mé vysvětlení a ujišťuji Vás, že máte mou plnou podporu.

S pozdravem,
Jana Maláčová