Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Péče řádného hospodáře

Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, je povinen ji vykonávat s péčí řádného hospodáře. Péče řádného hospodáře je neurčitý právní pojem (nemá tedy zákonnou definici), ale s určitou mírou zjednodušení můžeme říci, že kdo jedná s péčí řádného hospodáře, jedná:

•          pečlivě
•          s potřebnou odborností (znalostí)
•          v dobré víře
•          loajálně – tj. v obhajitelném zájmu osoby, za níž jedná

Kromě jiného tedy nejedná s péčí řádného hospodáře ten, kdo převzal funkci, ačkoli věděl nebo vědět mohl a měl, že na ni odborně / lidsky / psychicky nestačí. 

Stejně tak s péčí řádného hospodáře nejedná ten, kdo sice jedná v zájmu dané osoby (organizace), ale tento zájem není obhajitelný (jde např. o situaci, kdy se člen orgánu v zájmu organizace dopustí dotačního podvodu).

Ze shora uvedeného bychom však neměli dojít k závěru, že člen orgánu musí všemu rozumět a všechno znát. Představme si člena statutárního orgánu, který mimo jiné odpovídá za řádné vedení účetnictví. Není jistě jeho povinností absolvovat rekvalifikační kurz na účetního – součástí péče řádného hospodáře je v tomto případě problém analyzovat (s výsledkem „ne, toto nemohu zajistit sám, nemám na to potřebné znalosti“) a vyřešit („najdu a zodpovědně vyberu kvalifikovaného účetního a podle svých schopností budu na jeho činnost dohlížet“). 

Dopustí-li se člen voleného orgánu (a to byť i z nedbalosti) porušení svých povinností řádného hospodáře, může z toho právnické osobě vzniknout škoda. Stane-li se tak, vzniká členu orgánu povinnost k její náhradě. To už ale bude předmětem dalšího článku.

 

Mgr. Petr Vít, právník AVPO ČR

Pokud máte zájem o konzultaci, neváhejte nás kontaktovat.