Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Poslední šance darovat na dobrou věc s daňovým bonusem 30 procent!

Výrazný daňový bonus mohou čerpat lidé nebo firmy, které se ještě do konce roku rozhodnou podpořit dobročinné aktivity. Pokud tak učiní, získají možnost snížit si ve svém daňovém přiznání za rok 2021 daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Jde o jedinečnou příležitost, platnou již pouze pro letošní rok. Počítá s tím totiž dočasná změna zákona o daních z příjmu, která reagovala na pandemii covidu a měla za cíl podpořit sociální služby, sport a kulturu v obtížné době s ní spojenou,“ říká k tomu Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných služeb ČR (AVPO ČR), která zákonnou změnu před více než rokem iniciovala. Pokud případný dárce váhá, kam svou pomoc směrovat, může podle Šedivého využít seznam prověřených veřejně prospěšných organizací na webu znacka-spolehlivosti.cz. „Tady dárce najde tipy na organizace, které dělají svou práce zaručeně dobře, zodpovědně hospodaří a jsou plně transparentní,“ dodává Šedivý.

Seznam prověřených organizací se navíc těsně před vánoci rozšířil o další čtyři organizace, které prošly nezávislým hodnocením a získaly značku spolehlivosti (viz níže). Značku jim udělila odborná Rada pro hodnocení spolehlivosti při Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR. Rada současně potvrdila značku dvěma organizacím, které ji získaly již dříve a nyní prošly opakovaným důkladným hodnocením, jak ukládají pravidla spojená s udělením značky. Jedná se konkrétně o spolek Amélie, který pomáhá lidem zvládnout život s rakovinou, a zapsaný ústav Pferda, který se věnuje dospělým lidem s mentálním postižením a duševním onemocněním.

Naše asociace jako správce značky spolehlivosti dárcům garantuje, že všichni její držitelé jsou prověřovány nezávislými hodnotiteli. Při hodnocení se zaměřují na bezúhonnost organizace, hospodaření s finančními prostředky a ověřují pravdivost zveřejňovaných informací. Dárci tak mají jistotu, že naprostá většina darů putuje na deklarovaný účel a že organizace na svou vlastní správu využívá pouze adekvátní část peněz,“ doplňuje Marek Šedivý.

Značku spolehlivosti aktuálně získaly následující organizace: Charita Uherský Brod, která provozuje domov pro seniory, azylový dům pro matky s dětmi, denní stacionář, terapeutickou dílnu a poskytuje domácí zdravotní a hospicovou péči. Dále obecně prospěšná společnost ICOS Český Krumlov, která zajišťuje provázaný soubor sociálních a na ně navazujících služeb a programů pro seniory, děti i dospělé se zdravotním postižením, rodiny s dětmi včetně těch ohrožených a pro lidi v tíživé situaci, kterou nemohou řešit bez pomoci druhých. Značkou spolehlivosti se nově může pochlubit také Klub vozíčkářů Petýrkova, o.p.s., který umožňuje dospělým lidem s tělesným postižením v Praze 11 žít plnohodnotný a důstojný život, nebo zapsaný ústav Nomia z Hradce Králové, jehož pracovníci se zaměřují na rozvodové a porozvodové konflikty s násilím ve vztazích, pomáhají obětem domácího násilí a trestné činnosti, týraným, zneužívaným a zanedbávaným dětem a pracují s pachateli trestné činnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje organizace, které veřejnosti poskytují širokou škálu veřejně prospěšných služeb. Dlouhodobě se řadí k nejvýznamnějším všeoborovým střešním organizacím v České republice. V současnosti má téměř 120 členů.

Ve své činnosti klade důraz na rozvoj soukromého dárcovství, prosazuje legislativní opatření na jeho podporu. V rámci AVPO ČR pracují dvě odborné sekce – sociálně zdravotní a pacientských organizací.

AVPO ČR zveřejňuje seznam držitelů značky spolehlivosti, který mohou dárci využívat (www.znacka-spolehlivosti.cz). Na seznamu jsou uvedeny výhradně prověřené organizace, které se dobrovolně rozhodly projít nezávislou kontrolou svého hospodaření.

V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily zbytečnou administrativní zátěž spojenou s jejich pořádáním. V minulém roce se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Kontakt: Monika Jindrová, jindrova@avpo.cz, +420 724 17 32 17