Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Problematika kofinancování projektů

Během zbytku léta a podzimu se budeme věnovat problematice kofinancování. Prosíme zašlete nám vaše vyjádření, co by pro vaši organizaci v praxi znamenala nutnost kofinancování projektů (případně do jaké míry by pro vás byla únosná) a uplatňování ex post formy proplácení nákladů. Zvlášť uvítáme konkrétní příklady projektů, které byste za těchto podmínek nebyli schopni realizovat.

Proč?
Neziskovým organizacím hrozí, že v následujícím programovém období nebudou mít přístup k prostředkům z fondů EU. Peněz bude celkově méně a Evropská komise bude po ČR požadovat vyšší míru kofinancování, kterou se naše úřady budou snažit v maximální míře přenést na příjemce podpor včetně neziskových organizací.

Reálně hrozí, že i neziskovky budou muset své projekty kofinancovat v řádech až desítek procent. Objevují se také návrhy používat zejména formu ex post financování, tedy proplácet náklady až zpětně.

Víme, že pro neziskovky to může být obrovský problém. Na kofinancování nemají volné prostředky a ex post financování jim nedovolí odpovědné finanční řízení. Hrozí, že se podstatně sníží podíl prostředků, které neziskovky z fondů EU čerpají. Už nyní se přitom pohybuje jen kolem 2 – 3 %.

Pište na avpo@avpo.cz