Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Prohlášení k zákazu poskytování smluvních sociálních služeb během nouzového stavu

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR
16. února 2021

V reakci na vládní nařízení ze dne 15. února 2021 s účinností od 16. února od 00:00 hodin o zabezpečení a organizaci poskytování sociálních služeb po dobu trvání nouzového stavu Asociace veřejně prospěšných organizací ČR:

  • upozorňuje, že usnesení vlády zakazuje sociální služby poskytované na základě smluvního ujednání a stanovuje výjimky v natolik obecné rovině, že není jasné, které konkrétní služby ještě podle vládního usnesení poskytovat lze a které nikoliv. S ohledem na dřívější usnesení a rozhodnutí vlády a průběžné změny v pravidlech, která nastavují, usnesení aktuálně přispívá k nepřehlednosti a srozumitelnosti v opatřeních, ke kterým mají poskytovatelé jednotlivých typů sociálních služeb přistupovat.
  • považuje nadále za neúnosný dosavadní způsob komunikace směrem do sociálních služeb, kdy organizace se o podmínkách své práce během nouzového stavu dozvídají ze dne na den, ve chvíli, kdy jsou jejich pracovníci často již v terénu a pomáhají potřebným. Některé organizace se o krizových pravidlech poskytování sociálních služeb během nouzového stavu nedozvědí vůbec.
  • varuje, že nejasná interpretace usnesení vlády může dopadat na klienty z řad seniorů, rodiny handicapovaných dětí, kteří využívají odlehčovací služby nebo služby osobní asistence, anebo klienty hledající pomoc v azylových domech či denní stacionáře.
  • žádá Vládu ČR a věcně příslušné ministerstvo práce a sociálních věcí, aby neprodleně zveřejnily detailnější metodické pokyny, podle kterých budou moci poskytovatelé daných sociálních služeb v souladu s usnesením vlády postupovat a které sjednotí roztříštěnou praxi v jednotlivých regionech České republiky.

Za sekci sociálních a zdravotních služeb AVPO ČR:
Lenka Kohoutová, členka správní rady Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, předsedkyně správní rady Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická, tel. 607 614 488