Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Sešli jsme se s náměstkyní ministra práce a sociálních věcí paní Zdislavou Odstrčilovou

Paní náměstkyni, která byla v minulosti členkou správní rady AVPO ČR, jsme představili naše aktuální činnosti, zejména pak činnost Sociálně-zdravotní sekce, a nabídli spolupráci při přípravě nových legislativních úprav. Paní náměstkyně nám potvrdila, že AVPO ČR vnímá jako důležitého reprezentanta zejména menších poskytovatelů sociálních služeb, kteří se zaměřují především na služby ambulantního a terénního typu. Námi nominovaní zástupci budou nadále zváni na pracovní jednání, kde budou projednávány chystané změny.

Vizí paní Odstrčilové je zjednodušení systému pro všechny jeho aktéry, a to jak v oblasti typologie služeb, tak ve financování. Bude usilovat o to, aby v průběhu let 2023 – 2024 došlo k vytvoření stabilního systému financování a neopakovala se tak současná situace. Pokud jde o aktuální dofinancování sociálních služeb, proběhla naše schůzka ještě před důležitým jednáním s resortem financí, konkrétní čísla nám tudíž nemohla sdělit. Mělo by však dojít k dofinancování nadregionálních poskytovatelů, s tím, že ostatní vyjednané prostředky budou dle směrných čísel předány k rozdělení jednotlivým krajům.

Ohledně novelizace zákona o sociálních službách ministerstvo stále hledá nejvhodnější cesty, jak proces provést. Novelizace, která proběhne na podzim, bude spíše technického charakteru. Poté začnou práce na komplexní novele, která bude pokrývat celkem pět oblastí: financování, druhy služeb, kvalitu/SQSS, materiálně technický standard, personální standard. S účinností této velké novely se počítá od roku 2025. Poté by měly přijít na řadu změny institutu příspěvku na péči.