Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Štěpánka Duchková: Když se máte objevit před kamerou, nesmíte podcenit přípravu

Moderátorka Štěpánka Dufková se v médiích pohybuje již od devadesátých let. Pracovala například jako redaktorka v České televizi nebo moderátorka na Primě. Svoje zkušenosti s prací před kamerou bude předávat na mediálním tréninku 28. května pořádaném AVPO Servisní. Poradí například, jak účinně bojovat s trémou a jak se před kamerou cítit sebevědomě.Neziskovky nemají v médiích moc dobrý obraz. Je to i tím, že se neumějí prezentovat?

To nedokážu úplně posoudit. Ale myslím, že špatný obraz jim určitě dělají například kauzy sexuálních skandálů pracovníků britských neziskovek a také to, že některé české neziskovky nedokáží srozumitelně vysvětlit, co vlastně s těmi penězi od státu a dárců dělají. Často také neumí prodat své jméno nebo své projekty.

Potřebují se tedy neziskovky trénovat v tom, jak vystupovat v médiích?

Já myslím, že každý, kdo se chce prezentovat v médiích, by se na to měl přichystat. Někomu stačí jen malá příprava, někdo si to potřebuje vyzkoušet přímo na kameru.

Na svém workshopu pro AVPO Servisní budete společně s účastníky pracovat i s kamerou. Jaké problémy mívají lidé, kteří se před ní objeví poprvé?

Lidi, kteří nejsou na kameru zvyklí, často ochromí tréma. To je pak hodně vidět. Ale ta se dá tréninkem odbourat. Je potřeba se vidět a slyšet a je potřeba, aby vám někdo dal upřímnou zpětnou vazbu. Nejdůležitější je nepodcenit přípravu.

Jak velkou roli hraje tréma v tom, zda je člověk před kamerou přesvědčivý?

Z mé zkušenosti je malá tréma důležitá, protože udržuje prezentujícího v mírném napětí a v pozornosti. To, jak velkou máte trému, hraje obrovskou roli.

Jaké dovednosti si mohou účastníci z vašeho workshopu odnést?

Dostanou upřímnou zpětnou vazbu k jejich řeči těla, k obsahu prezentace a k tomu, jak celkově působí. Radím také, jak bojovat s trémou. Na to existují poměrně jednoduché cviky. Doporučuji, jak se obléci do televizního studia, jak se v něm chovat, jak sedět, kam se dívat a spoustu dalších užitečných věcí.

Chcete-li se dozvědět více o mediálním tréninku se Štěpánkou, podívejte se na Facebook AVPO ČR