Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Tiskové prohlášení Asociace veřejně prospěšných organizací k návrhu poslance Jana Bauera na daňové zvýhodnění soukromého dárcovství

V Praze 29. května 2020

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) podporuje záměr daňově zvýhodnit soukromé dárce, z řad fyzických osob i firem. V reakci na předložený pozměňovací návrh poslance Jana Bauera k projednávaným změnám daňové legislativy v souvislosti s pandemií COVID to řekl prezident asociace Marek Šedivý. Podle návrhu by se možnost daňových odpisů zvedla ze současných 15 procent u fyzických osob a 10 procent u právnických osob na 30 procent, a to jen dočasně.

„Tuto legislativní iniciativu vítáme a věříme, že poslanci napříč politickým spektrem zváží její podporu. Tato forma motivace je více než důležitá, protože řada dárců v současnosti zvažuje, zda bude kvůli vlastním existenčním problémům v podpoře dobročinných aktivit pokračovat. Benefit tohoto návrhu navíc míří především na aktivní organizace, které mají se svými dárci dlouhodobý kontakt,“ uvedl Šedivý.

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR je od roku 2010 nadoborovou střešní asociací s celorepublikovým dosahem. Sdružuje téměř stovku neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Je členem Unie zaměstnavatelských svazů ČR. AVPO ČR je správcem Značky spolehlivosti a zveřejňuje seznam prověřených organizací. www.avpo.cz, www.znacka-spolehlivosti.cz

 

Kontakt:

Marek Šedivý, +420 603 154 999, sedivy@avpo.cz

 

Dnes proběhlo ve sněmovně hlasování o návrhu, podle kterého by se v souvislosti s COVIDem dočasně zvýšila možnost daňového odpočtu soukromým dárcům. Ten návrh měl naši podporu, protože rozumně motivoval dárce, jejichž ochota podporovat dobročinnost a veřejně prospěšní organizace v ekonomickém propadu výrazně poklesne. Bohužel návrh o několik hlasů neprošel. Nevzdáváme to a budeme tento záměr dál prosazovat.