Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

TZ: Pracovníci terénních a ambulantních služeb si mají na očkování počkat. Organizace kvůli tomu burcují vládu

Praha, 8. března 2021: Desetitisíce pracovníků v sociálních službách, kteří docházejí za klienty do domácností, nemohou být v současnosti očkovány proti Covid-19. Důvodem je vládní systém, který sice část sociálních pracovníků zejména z pobytových služeb do prioritní skupiny určené k očkování zařadil, zcela ale pominul lidi, kteří se pohybují v terénu nebo poskytují ambulantní služby. Asociace veřejně prospěšných organizací ČR nyní burcuje vládu, aby seznam co nejdříve upravila. Jinak podle ní hrozí kvůli vysoké nemocnosti těchto pracovníků výpadek ve službách, bez kterých se klienti závislí na jejich pomoci neobejdou. Právě tito klienti patří současně do skupiny nejvíce ohrožené onemocněním Covid-19.

Zástupci AVPO ČR se již dopisem obrátili na předsedu vlády a příslušné ministry, zatím však neobdrželi žádnou odpověď.

V seznamu skupin, které mají být v souladu s vládní strategií přednostně očkovány, nepochopitelně chybí někteří zaměstnanci v sociálních službách, kteří jsou riziku onemocnění Covid-19 dennodenně vystavováni. Po vládě chceme, aby seznam upravila a také s ohledem na bezpečí a jistotu klientů, kteří potřebují stabilní péči a pomoc, zajistila prioritní očkování i pro tyto zaměstnance,“ říká Lenka Kohoutová, předsedkyně sekce sociálních a zdravotních služeb AVPO ČR.

Naši zaměstnanci navštíví až tři rodiny dětí se zdravotním postižením denně, často napříč regiony. Riziko, že se v některé z rodin nakazí a nebudou moci rodinám dál pomáhat, je tedy vysoké. I my proto apelujeme na co nejrychlejší zahrnutí terénních a ambulantních služeb do prioritního očkování,“ říká k iniciativě Petra Mžourková z organizace EDA. Podle ní ze systému v současnosti vypadávají také azylové domy, noclehárny pro lidi v nouzi nebo pracovníci různých intervenčních center.

Svou zkušenost nabízí i ředitel organizace Elim Vsetím Mgr. Miroslav Ildža: „Naše organizace poskytuje sociální služby lidem bez domova a lidem se zdravotním postižením, provozujeme jak terénní, tak ambulantní i pobytové služby sociální prevence. Naši pracovníci jsou v každodenním kontaktu s klienty, proto vnímám očkování jako velmi důležité. V tuto chvíli není ani jeden náš pracovník naočkován a zatím nám nebyl nikdo schopen dát jakékoliv informace o případném termínu očkování.“

Se znepokojením AVPO ČR sleduje také organizaci povinného antigenního testování v sociálních službách, kde se podobně jako u očkování s některými konkrétními zaměstnanci nepočítá. AVPO ČR je v kontaktu s jednotlivými poskytovateli sociálních služeb, které si v současnosti nemohou nechat antigenní testy ani částečně proplácet, a v případě, že vláda v blízké době nezjedná nápravu, bude iniciovat změnu i v této oblasti.

O AVPO ČR
Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) je všeoborovou střešní asociací s celorepublikovým dosahem. Sdružuje více než stovku neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Přes šedesát procent členské základny jsou poskytovatelé sociálních služeb.
AVPO ČR je správcem Značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.cz; www.proverene-neziskovky.cz). V současné době asociace usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním. V minulosti se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Kontakt:

Monika Jindrová, ředitelka AVPO ČR
Tel.: +420 724 173 217, jindrova@avpo.cz

Lenka Kohoutová, předsedkyně sekce sociálních a zdravotních služeb AVPO ČR,
Tel: + 420 607 614 488, lenka@lenkakohoutova.cz