Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

TZ: Další české neziskovky získaly status prověřené organizace

Praha, 16. března 2021: Rada pro hodnocení spolehlivosti veřejně prospěšných organizací udělila značku spolehlivosti Nadačnímu fondu pomoci. Fond založený Karlem Janečkem pomáhá organizacím i jednotlivým lidem, kteří se nečekaně dostali do těžké životní situace, a současně podporuje odpovědné dárcovství v ČR. Na další tři roky rada udělila značku spolehlivosti dalším čtyřem subjektům: obecně prospěšné společnosti Dejme dětem šanci, zapsanému spolku Děti patří domů, Nadaci J&T a zapsanému ústavu Tři.

Řady prověřených organizací s udělenou značkou spolehlivosti se tak v České republice k dnešnímu dni rozšířily na celkem 19 organizací.

Počet prověřených neziskovek se může zdát vzhledem k celkovému počtu neziskových organizací v ČR malý. Jde ale o jeden z prvních nástrojů seberegulace v neziskovém sektoru a stojíme o to, aby byl rozvíjen uváženě a s nejvyššími nároky na kvalitu celého procesu. Všichni držitelé značky spolehlivosti jsou výjimečné neziskovky, které do přísného hodnocení nezávislých hodnotitelů vstupují dobrovolně a dávají tak veřejnosti najevo, že jsou otevřené a fungují stoprocentně transparentně,“ říká k procesu hodnocení Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR), která značku spolehlivosti spravuje.

Podle Šedivého stále více dárců z řad firem i jednotlivců sleduje, jak daná organizace funguje a jakým způsobem se prezentuje. Značka spolehlivosti je pro ně díky přísnému procesu hodnocení zárukou jistoty a určité kvality v řízení organizace. Jako příklad uvádí třeba automobilku Škoda Auto nebo obchodní společnost s kosmetickými výrobky Sirowa: „Obě tyto společnosti, zcela odlišné svou velikostí i charakterem činnosti, jsou aktivními dárci a obě tyto společnosti již berou při rozhodování o poskytnutí daru v potaz fakt, zda se zvažovaná organizace může prokázat udělenou značkou spolehlivosti,“ doplňuje Šedivý.

Přehled o „prověřených“ neziskovkách získají dárci od února také na dárcovském portále znesnáze.cz, kde je spuštěna speciální stránka proverene-neziskovky.cz. Jejím prostřednictvím může dárce snadno podpořit výzvy pouze od prověřených neziskových organizacích.

Prověřené organizace procházejí procesem hodnocením nezávislých hodnotitelů každoročně a k tomu ještě každé tři roky absolvují další náročné podrobné hodnocení, které se zaměřuje na finanční řízení, transparentnost a celkovou úroveň řízení organizace. O značku spolehlivosti může požádat každá organizace, která má ve svém ročním rozpočtu alespoň deset procent od soukromých dárců. První hodnocení trvá obvykle 3-5 měsíců a značku spolehlivosti na návrh nezávislých hodnotitelů uděluje více než desetičlenná rada pro hodnocení spolehlivosti.

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) je všeoborovou střešní asociací s celorepublikovým dosahem. Sdružuje více než stovku neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Přes šedesát procent členské základny jsou poskytovatelé sociálních služeb.

AVPO ČR je správcem značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.cz; www.proverene-neziskovky.cz). V současné době asociace usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním. V minulosti se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Kontakt:

Monika Jindrová, ředitelka AVPO ČR
Tel.: +420 724 173 217, jindrova@avpo.cz