Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Více peněz do betonu, méně na sociální a vzdělávací projekty. Vláda schválila rozdělení evropských prostředků pro období 2021-2027

Vláda včera (1. 3. 2021) projednávala rozdělení alokací prostředků z fondů EU pro příští programové období 2021-2027, přitom schválila převod 10 % původně zamýšlené alokace Evropského sociálního fondu plus (ESF+) do Fondu soudržnosti (FS), ze kterého mají být financovány zejména infrastrukturní a další investiční projekty.

V praxi to bude znamenat další snížení prostředků, pro Operační program Zaměstnanost plus (OPZ+), ze kterého jsou podporovány projekty v sociální oblasti. Přitom je nutné připomenout, že i před tímto zásahem byl tento program naplánován jako podstatně skromnější než v obodbí 2014 – 2020. Dalším programem, kterého se převod dotkne je Operační program Jan Amos Komenský, který je zaměřen na podporu vzdělávání.

Proti převodu prostředků z ESF+ se vyjadřovala řada neziskových organizací (včetně AVPO ČR) i dalších subjektů. Tímto soustředěným tlakem se podařilo odvrátit původní záměr Ministerstva pro místní rozvoj, dle kterého mělo být z ESF+ převedeno dokonce 25 % prostředků. Varianta s 10 % nám byla předložena na konci roku jako kompromisní. AVPO ČR i další aktéři tento kompromis odmítli zejména s poukazem na očekávané sociální dopady probíhající pandemie. Ukázalo se však, že vláda z tohoto návrhu již není ochotna ustoupit.

Ve hře zůstává ještě podoba Pravidel spolufinancování pro období 2021-2027. Ministersvo financí prosazuje povinnou spoluúčast v minimální výši 5 % i pro projekty realizované neziskovými organizacemi, což považujeme za nepřijatelné.

Za krajně nešťastnou považujeme zejména skutečnost, že vládní návrhy nejsou žádným způsobem zdůvodňovány. Na naše argumenty a připomínky jsme dostali odpověď, že vláda má na provádění úprav v alokacích fondů pravomoc. Nikdo se nezabývá analýzami dopadů a chybí vůle hledat alternativní řešení.

Přes všechno výše uvedené si dovolíme skončit mírně optimisticky. Vzhledem k menšímu objemu financí v OPZ+ již nebude nadále možné pokračovat v letité praxi látání děr ve financování sociálních služeb evropskými penězi. Tím hlasitěji budeme moci prosazovat požadavek na nastavení funkčního dlouhodobého financování z národních zdrojů.