Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Vítáme ujištění ministra zdravotnictví, že účast v Pacientské radě bude otevřena všem organizacím splňujícím podmínky zákona

Pacientská rada by měla být otevřená všem organizacím, které naplní podmínky zákona. Podle prezidenta AVPO ČR Marka Šedivého to vyplynulo z pondělního setkání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Setkání iniciovali zástupci AVPO ČR v reakci na zprávy, že úřednický aparát ministerstva zdravotnictví chystá extenzivní výklad čerstvě schválené definice pacientské organizace v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Pokud by k tomu došlo, z možnosti účasti na práci Pacientské rady ministra zdravotnictví by byly některé organizace vyloučeny.

Ujištění ministra zdravotnictví, že je ochotný o účasti v Pacientské radě jednat se zástupci všech pacientských organizací bez rozdílu, vítáme. Považovali bychom ale za žádoucí, aby se tento neformálně učiněný příslib promítnul i do statutu, který nastavuje fungování Pacientské rady i po formální stránce. Extenzivní výklad zákona v tomto případě považujeme za nepřijatelný. Byl by ve zjevném rozporu s vůlí parlamentu, který nedávno definici pacientské organizace odhlasoval,“ uvedl po jednání s ministrem Marek Šedivý.

Šedivý v té souvislosti upozornil, že ministerstvo navrhuje, aby se práce v Radě mohly účastnit výhradně organizace, u jejichž založení stáli z většiny samotní pacienti. Některé organizace by tuto podmínku zpětně nemohly naplnit.

Nedávno schválená novela o veřejném zdravotním pojištění přitom jednoznačně zakotvila, že podmínkou pro udělení statutu pacientské organizace je rozhodující, aby pacienti, osoby jim blízké nebo jejich zástupci podle občanského zákoníku měli prokazatelně rozhodující vliv na jejich řízení. O podmínkách při jejich zakládání zákon nehovoří. Schválení předcházela detailní debata, ve které si své postavení vedle spolků obhájily i pacientské organizace s právní formou obecně prospěšné společnosti nebo zapsaného ústavu.

 O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) je všeoborovou střešní asociací s celorepublikovým dosahem. Sdružuje více než 110 neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Přes šedesát procent členské základny jsou poskytovatelé sociálních služeb. V rámci AVPO ČR pracují odborné sekce sociálních a zdravotních služeb a pacientských organizací. AVPO ČR je správcem značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.czwww.proverene-neziskovky.cz). V současné době asociace usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním. V minulosti se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Kontakt:

Marek Šedivý, tel.: +420 603 154 999, email: sedivy@avpo.cz