Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Výhodné úvěry z programu COVID II mohou získat i neziskové organizace

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) vyhlašuje program COVID II. Máme potvrzeno, že v jeho rámci mohou o zvýhodněné úvěry žádat nejen malé a střední podniky a OSVČ ale také neziskové organizace (například na podporu svých provozoven, chráněných dílen, sociálních podniků a dalších ekonomických činností).

Program poskytne příjemcům úvěrů ručení u komerčních bank a také jim umožní získat příspěvek na úhradu úroků až do výše jednoho milionu korun. Jedná se tedy o formu podpory, která může být zajímavá i pro řadu neziskovek.

Program je financován z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Proto podpořené provozy (nikoli organizace) musí mít sídlo mimo region Hlavního města Prahy.

Pokud máte o úvěr zájem, obraťte se na pobočku své banky nebo jakoukoli komerční banku, kterou máte v dosahu. Podle vyhlašovatelů jsou banky připraveny, podají vám bližší informace a pomohou s podáním žádosti. 

Příjem žádostí bude spuštěn 2. dubna 2020. Doporučujeme však, abyste svoji banku navštívili co nejdříve a začali předjednávat podání žádosti.

Kontaktujte místní banku, která běžně poskytuje úvěry MSP a zpracujte žádost s nimi. 

Více informací najdete na webových stránkách:
https://www.cmzrb.cz/podnikatele/zaruky/zaruka-covid-ii/

Využít můžete také následující kontakt:

Ing. Marie Lafantová
Specialista pro styk s veřejností
Českomoravská záruční a rozvojová banka, a. s.
Jeruzalémská 964/4, 110 00 Praha 1
T: +420 255 721 476, M: +420 770 105 466
lafantova@cmzrb.cz, www.cmzrb.cz

Odpověď MPO

Potvrzeno ze dvou zdrojů – Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Vzhledem k tomu, že vláda používá k financování programu prostředky z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, vztahuje se i na tuto formu podpory v plném rozsahu pravidlo de minimis.
Jsme si vědomi toho, že tímto se úvěry z programu COVID II stávají pro řadu z vás nedostupné, neboť neziskovky často financují rozjezd svých podnikatelských aktivit právě s podporou z evropských fondů. Budeme tedy nadále požadovat, aby vláda přišla se sadou konkrétních a účinných opatření na pomoc neziskovým organizacím.