Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Vyjádření Asociace veřejně prospěšných organizací ČR ke schválenému Lex Ukrajina v oblasti daní

Vítáme rozhodnutí sněmovny, která dnes prodloužila daňové zvýhodnění dárců na veřejně prospěšné účely pro rok 2022 a rozšířila možnost využití tohoto benefitu také pro dary poskytnuté Ukrajině.

AVPO ČR dlouhodobě usiluje o rozumnou a účelnou podporu soukromých dárců, protože jejich dary přispívají k finanční stabilitě potřebných organizací a umožňují jejich rozvoj ve prospěch jejich klientů. Uvítali jsme proto již původní, covidem urychlenou, změnu v minulém volebním období, díky které se navýšila částka, o níž si dárce mohl snížit svůj daňový základ. Současné prodloužení tohoto daňového benefitu pro dary poskytnuté v letošním roce považujeme za správný krok, který bude v nelehké době motivovat firmy i jednotlivé donátory k podpoře veřejně prospěšných aktivit, včetně pomoci sociálním službám, které jako asociace zastupujeme.

S vládou a ministerstvem financí jsme připraveni vést debatu o tom, v jaké podobě zvýšené daňové zvýhodnění případně zachovat i do budoucna a jak nastavit parametry takové podpory.