Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Zajímavé celosvětové trendy v sektoru nevládních organizací

„V sektoru nestátních neziskových organizací lze v poslední době sledovat zajímavé trendy. Potvrdilo to jarní setkání členů mezinárodní asociace ICFO, která sleduje veřejně prospěšný sektor a úroveň dárcovství ve světě,“ říká Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, který na valné hromadě ICFO v Madridu (celým názvem International Committee on Fundraising Organisations) reprezentoval Českou republiku.

Během setkání a na souběžně probíhající mezinárodní konferenci Raising Trust (Budování důvěry) například zaznělo, že postupně sílí populistické a nátlakové organizace a smazávají se hranice mezi soukromým sektorem, neziskovými organizacemi a veřejnými institucemi. „V zásadě panovala shoda na tom, že nevládní organizace jsou častěji orientovány komerčně, to znamená, že využívají stejné metody a postupy jako podnikatelské subjekty. Současně platí, že lidé v byznysu stále častěji kladou důraz na společenskou odpovědnost a soukromé firmy rozvíjejí tímto směrem více aktivit. Také průzkumy veřejného mínění potvrzují, že lidé častěji, než v minulosti vnímají firemní sektor jako etický a kompetentní, naopak se snižuje důvěra vládě, médiím
i neziskovým organizacím
,“ shrnuje Marek Šedivý. Podle něj je přesto obtížné některé trendy interpretovat, protože nejsou k dispozici širší data. I samotné pojmenování některých ukazatelů a výměna názorů a zkušeností mezi zástupci dvou desítek států ale ukazuje na jistý posun ve vnímání nevládního sektoru. Celá konference a speciálně debata o trendech mezi zástupci členských organizací ICFO (třetí video s názvem  MONITORS AROUND THE WORLD) je ke zhlédnutí v angličtině na tomto odkazu:  https://www.fundacionlealtad.org/conferencia-evaluadores-ong-en/.

Šedivý ale upozorňuje, že situace mezi státy se přece jen liší, zejména v otázce dárcovství: „Ve Švýcarsku například podpora soukromých dárců setrvale roste, v USA a Německu, naopak počet soukromých dárců klesá, ale celková částka soukromých darů stoupá.“ Česká republika v mezinárodním srovnání výrazně nevybočuje. „Také u nás sílí spíše nátlakové neziskové organizace
a posouvá se vnímání neziskového sektoru, přestože drtivá většina z nich se pohybuje třeba ve sportu nebo sociálních službách. Současně se u nás začíná projevovat stejný trend jako
v Německu, celková suma darů od soukromých dárců stoupá i přesto, že počet soukromých dárců začíná klesat.“

Během setkání asociace ICFO projednala změnu názvu na Charity Monitoring Worldwide, který v budoucnosti bude lépe reflektovat poslání této mezinárodní asociace sdružující národní subjekty monitorující veřejně prospěšné organizace. AVPO ČR je členem ICFO již deset let, spolu se zástupci další zhruba dvacítky států. Dlouhodobým cílem AVPO ČR je právě podpora soukromého dárcovství a finanční stability a nezávislosti nevládního sektoru.

 

video

 

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje a vede organizace k profesionalitě. Pro soukromé dárce vytváří podmínky pro darování bez obav. Prověřeným veřejně prospěšným organizacím uděluje značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. Organizace, které mají zájem o členství v asociaci, o sobě musí poskytnout údaje přesahující rámec současných zákonných povinností. Účelem tohoto opatření je jasně deklarovat svoji transparentnost.

V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním, a o trvalé prosazení motivačních podmínek pro soukromé dárcovství. Asociace má více než 110 členů, více informací na www.avpo.cz a www.znackaspolehlivosti.cz.

Pro více informací: Monika Jindrová, jindrova@avpo.cz, tel. 1420 724 17 32 17