Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Zaměstnanci, pozor! Za dary poskytnuté v roce 2021 lze uplatnit daňový bonus

Lidé pracující v podnicích a korporátních firmách jako zaměstnanci si mohou uplatnit snížení daňového základu až do výše 30 %. Podmínkou je, že v loňském darovali na veřejně prospěšné činnosti finanční částku v součtu od 1 000 Kč a mají na to potvrzení.

„Je to výrazný bonus, a proto doporučujeme tuto možnost využít. Potvrzení o daru vám buď automaticky nebo na vyžádání vystaví každá seriózně pracující nezisková organizace. Potvrzení by mělo obsahovat jméno dárce, jeho trvalé bydliště, datum narození a také datum přijetí daru organizací a účel, na který dar byl nebo bude využit. Stačí jej zanést do mzdové účtárny nejpozději do poloviny února a účetní jej zohlední při výpočtu vaší daně. Dárcům, kteří přispěli na veřejně prospěšné činnosti, se může snížit základ daně o hodnotu daru až do výše 30 % základu daně.“, doporučuje daňová poradkyně Miroslava Nebuželská z 22HLAV.

Se zvýšením možnosti snížit si daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % po začátku pandemie přišla v té době opozice v čele s ODS. Tehdejší parlament tento bonus schválil na dva roky a tato doba uplynula k 31.12 2021. Dostupná data z ministerstva financí ukazují, že záměr povzbudit firmy a individuální dárce a mecenáše, aby své dary kvůli covidu neredukovali, byl úspěšný. Objem soukromých darů se daří držet na podobné úrovni jako v letech před pandemií. „Snížení daňového základu vnímáme jako poděkování státu prostřednictvím ministerstva financí lidem, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí a přispívají na potřebné veřejně prospěšné činnosti. Ve zdravé společnosti nepřispívá na potřebné pouze stát z daní svých poplatníků, ale zapojují se podle svého uvážení i soukromí dárci. Snížení daňového základu tak nelze vnímat jako daňovou výjimku, ale poděkování,“ je přesvědčený Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizacích ČR, která na novele zákona o dani z příjmu spolupracovala. „Věřím, že vzhledem k pokračujícímu stavu pandemie a všem socioekonomickým vlivům vláda naváže na novelu, kterou v minulosti z pozice opozice prosadila, a zváží trvalé zakotvení tohoto motivačního opatření,“ dodává Šedivý.

Pokud v roce 2021 darovala právnická osoba nebo živnostník, uplatní daňové zvýhodnění ve svém daňovém přiznání.

O AVPO ČR
Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. AVPO ČR je správcem značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.cz; www.proverene-neziskovky.cz). Značka spolehlivosti prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním, o trvalé prosazení motivačních podmínek pro soukromé dárcovství a o odpuštění silniční daně pro charitativní organizace.
Kontakt: Monika Jindrová, jindrova@avpo.cz; +420 724 17 32 17