Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Zlatý banán 2022 zná vítěze

Ocenění Zlatý banán 2022 putuje k neziskovce do Hradce Králové

Praha, 11. listopadu 2022

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) dnes odpoledne udělovala ocenění Zlatý banán, které získávají neziskové organizace za nejlepší příběh o konkrétní pomoci soukromého dárce na dobročinný účel. Bodovaly královehradecká organizace NOMIA, která provozuje psychologickou poradnu obětem domácího násilí, Aliance žen s rakovinou prsu a organizace EDA, která se věnuje rodinám dětí se zrakovým postižením.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo v prostorách Paspova sálu v pivovaru Staropramen. Cenu udělila AVPO ČR již po čtvrté. Soutěže se mohou zúčastnit výhradně subjekty, které v minulosti získaly značku Prověřená veřejně prospěšná organizace.

„Dlouhodobě pracujeme se skupinou prověřených veřejně prospěšných organizací, o kterých víme, že odvádějí profesionální a velmi potřebnou práci. Slabinou řady těchto organizací je ale nedostatečná schopnost dobře prezentovat výsledky své práce, vůči veřejnosti a také vůči dárcům. Jedním z cílů soutěže Zlatý banán je toto změnit. Chceme naše kolegy maximálně podpořit a pomoci jim k tomu, aby se rozvíjeli i v oblasti komunikace a získávání dalších zdrojů od soukromých dárců,“ říká k soutěži prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Podle Šedivého aktuální ročník soutěže ukázal, že kvalitní prezentace nemusí být spojena jen s největšími a finančně silnými organizacemi, které si mohou dovolit investovat do externího PR. „Oceněná organizace NOMIA patří spíše mezi menší neziskovky, přihlášený příběh však zvládla odprezentovat na jedničku,“ doplnil Šedivý.

Vítězný příběh „Tři sestry“ popisuje osud dětí, které svědky domácího násilí a podaří se jim postavit na vlastní nohy. „Jsme překvapeni, takový úspěch jsme nečekali“, říká Miroslav Bubeník, ředitel vítězné organizace Nomia a dodává „soutěže jsme se zúčastnili letos poprvé, přijeli jsme se jen podívat.“ Organizace Nomia si odnesla také Cenu Akademie ČTK a Cenu Pantershopu.

Společně se Zlatým banánem předala AVPO ČR také certifikát značky Prověřená veřejně prospěšná organizace spolku Respondeo. Respondeo provozuje občanskou poradnu a další služby pro osoby a rodiny v obtížné životní situaci. Jde zatím o poslední organizaci, která obstála v náročném hodnocení a značku získala. Zvýšila tak celkový počet držitelů značky na 31 organizací.

O soutěži

Soutěž Zlatý banán pořádá AVPO ČR od roku 2019. Přihlášené příběhy hodnotí odborná porota složená ze zástupců novinářů a partnerů.

Hlavními partnery soutěže Zlatý banán 2022 jsou McDonald’s Česká republika, Sirowa Czech s.r.o. a ALZA cz, dále Panter Praha s.r.o., Akademie ČTK, Lilierning a Copy General. Vítěz získal 50 000 Kč, věcné dary a plastiku od akademické sochařky Šárky Radové.

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje organizace, které veřejnosti poskytují širokou škálu veřejně prospěšných služeb. Dlouhodobě se řadí k nejvýznamnějším všeoborovým střešním organizacím v České republice. V současnosti má 110 členů. Ve své činnosti klade důraz na rozvoj soukromého dárcovství, prosazuje legislativní opatření na jeho podporu. V rámci AVPO ČR pracují dvě odborné sekce – sociálně zdravotní a pacientských organizací.

AVPO ČR také zveřejňuje seznam držitelů značky spolehlivosti, který mohou dárci využívat (www.znacka-spolehlivosti.cz). Na seznamu jsou uvedeny výhradně prověřené organizace, které se dobrovolně rozhodly projít nezávislou kontrolou svého hospodaření.

V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily zbytečnou administrativní zátěž spojenou s jejich pořádáním. V minulém roce se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Kontakt za AVPO ČR: Monika Jindrová, jindrova@avpo.cz, +420 724 17 32 17

Tisková zpráva ve formátu PDF:  TZ_Zlaty_banan_22

 

Zlatý banán očima fotografa Martina Pekárka, Czech News Center

Obrázek 1 z 11

 

Zlatý banán očima fotografa Romana Součka

Obrázek 1 z 14

Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky. Výstupy projektu nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky a Úřad vlády České republiky neodpovídá za použití informací, jež jsou obsahem těchto výstupů.