Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Značku spolehlivosti má v Česku již více než 40 neziskových organizací

Praha, 29. února 2024: Skupinu prověřených neziskovek s udělenou značkou spolehlivosti rozšířily v únoru 2024 Farní charita Litomyšl, Charita Beroun, MCU KOLOSEUM, Plzeňská krajská rada dětí a mládeže a Revma Liga Česká republika. Značka spolehlivosti byla současně obnovena organizacím Toulcův dvůr a Na počátku. Aktuálně se tak označením „Prověřená veřejně prospěšná organizace“ může pochlubit 42 českých neziskových organizací.

Značku spolehlivosti uděluje nezávislá Rada pro hodnocení spolehlivosti při Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR. Získání značky předchází důkladné hodnocení, které provádí zkušení experti na oblast řízení a financování neziskových organizací. O obnovení značky musí organizace opětovně žádat vždy po čtyřech letech.

 „Značku spolehlivosti mohou získat jen neziskovky, které dlouhodobě odvádí kvalitní práci, jsou dobře řízené a hospodárně nakládají se získanými prostředky. Značka tak vytváří bezpečné prostředí pro všechny, kteří se rozhodují a nemají třeba jasno, kterou neziskovou organizaci podpořit,“ uvedl Aleš Mrázek, hlavní metodik značky spolehlivosti. Podle něj se značka v českém prostředí dobře uchytila a úspěšně se rozvíjí. „Zájem organizací prokázat se touto značkou kvality vůči dárcům i veřejnosti roste. Důsledně však trváme na stanovených a poměrně přísných podmínkách, které organizace musí naplnit.“

 „Do hodnocení spolehlivosti se veřejně prospěšné organizace hlásí dobrovolně. Proces udělení značky spolehlivosti v České republice kopíruje hodnocení veřejně prospěšných organizací ve světě. Jsme součástí sítě Charity Monitoring Worldwide, která sdružuje subjekty provádějící obdobná hodnocení ve 20 zemích světa,“ upozorňuje na mezinárodní rozměr značky spolehlivosti Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR.

Noví držitelé značky Prověřená veřejně prospěšná organizace:

  • Farní charita Litomyšl. Organizace je registrovaným poskytovatelem sociálních i zdravotních služeb. Poskytuje služby pro seniory, rodiny s dětmi a pěstouny, nabízí humanitární pomoc, provozuje Charitní šatník, půjčovnu kompenzačních pomůcek a je akreditovaným dobrovolnickým centrem. Své služby realizuje na území Litomyšle a a okolních obcí.
  • Charita Beroun. Charita Beroun je největším poskytovatelem sociálních služeb na Berounsku. Pomáhá seniorům, osobám bez přístřeší a podporuje rodiny s dětmi v krizových situacích. Provozuje např. Stacionář sv. Anežky pro seniory s demencí, terénní pečovatelskou službu, nízkoprahová denní centra pro osoby bez přístřeší, sociální rehabilitaci nebo sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi. Ročně Charita Beroun pomůže zhruba 1 500 klientům. Kromě registrovaných sociálních služeb provozuje také dvě dětské skupiny, sociální bydlení pro matky s dětmi v nepříznivé sociální situaci, dvě provozovny charitativní pomoci, antikvariát a šicí dílnu.
  • MCU KOLOSEUM, o.p.s. Hlavním posláním společnosti MCU KOLOSEUM, o. p. s. je poskytovat chráněná pracovní místa lidem se zdravotním postižením, nabídnout jim zařazení do pracovního procesu a tolik potřebnou seberealizaci. Sociální podnik nabízí široké spektrum služeb, jako je osobní asistence, rozvoz obědů pro seniory a handicapované spoluobčany, pronájem a realizace akcí až pro 600 osob včetně cateringu, bistro, výroba zdravotnických potřeb, dále zemní práce a údržba, ale také cestovní agentura.
  • Plzeňská krajská rada dětí a mládeže z.s. Organizace byla založena za účelem poskytovat servis dalším neziskovým organizacím, které se zabývají prací s dětmi a mládeží v Plzeňském kraji. V současné době svou činnost představuje deklarovanou vizí: „Pomáhat malým, aby vzniklo něco velkého“.
  • Revma Liga Česká republika z.s. Posláním zapsaného spolku Revma Liga Česká republika je zlepšování životních podmínek osob s revmatickým onemocněním, včetně zajištění dostupnosti efektivní léčby a zvyšování povědomí o revmatických chorobách.

 

 

 

 

 

 

 

O Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR)

Asociace sdružuje více než 100 neziskových organizací, které se hlásí k hodnotám transparentnosti a spolehlivosti, dlouhodobě usiluje o rozvoj soukromého dárcovství a celkovou kultivaci legislativního prostředí pro fungování neziskového sektoru. V současné době prosazuje například trvalé zakotvení možnosti snížení daňového základu pro daň z příjmu až o 30 %, pokud plátce podporuje veřejně prospěšné aktivity. 

Od roku 2014 AVPO ČR spravuje značku Prověřená veřejně prospěšná organizace (značku spolehlivosti), která funguje jako garance pro dárce. Značka splňuje standardy, které vydává mezinárodní asociace Charity Monitoring Worldwide a od roku 2015 je též součástí vládou garantovaného Národního programu Česká kvalita. V současné době se může touto značkou prokázat celkem 42 neziskových organizací. Jejich seznam AVPO ČR zveřejňuje na webové stránce www.znacka-spolehlivosti.cz

 

Kontakt: Aleš Mrázek, +420 739 655 24, mrazek@avpo.cz

 

Ke stažení: 02_2024_TZ_AVPOCR