Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Cesta k úpravě zákona o veřejných sbírkách bude klikatá

Ve středu 4. května 2022 AVPO ČR pořádala pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Skopečka diskusní kulatý stůl k připravované novele zákona o veřejných sbírkách. Poprvé v historii se u jednoho stolu v zasedací místnosti Josefa Hyrše sešli zástupci Ministerstva vnitra, Ministerstva financí, krajských úřadů, magistrátu hlavního města Prahy, Rady vlády pro nestátní neziskové organizace, Komory auditorů, Svazu měst a obcí, veřejně prospěšných organizací a expertů na právo a daně, aby diskutovali budoucnost případných změn v zákoně o veřejných sbírkách na základě doporučení pracovní skupiny k veřejným sbírkám při Výboru pro legislativu a financování Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.

„Potvrdilo se to, co jsme čekali. Cesta k novele zákona o veřejných sbírkách nebude přímá. Veřejné sbírky se dotýkají několika zájmových skupin – veřejně prospěšných pořadatelů veřejných sbírek, měst, obcí, podnikatelů a firem pořádajících veřejné sbírky, pracovníků krajských úřadů, Ministerstva vnitra, Ministerstva financí a Ministerstva zahraničních věcí. Každá taková skupina má svoji pravdu a svůj názor. Jsme ale rádi, že diskuse s prakticky všemi důležitými aktéry proběhla a jednotlivé skupiny vysvětlovaly svoje postoje k doporučením.“, komentuje výsledky diskusního kulatého stolu Marek Šedivý, prezident AVPO ČR.

O doporučeních pracovní skupiny k veřejným sbírkám při Výboru pro legislativu a financování Rady vlády pro nestátní neziskové organizace jsme Vás již v minulosti několikrát informovali. S doporučeními je možné se seznámit na tomto odkazu. O zákonu o veřejných sbírkách budeme jednat i na Valné hromadě AVPO ČR s cílem přijmout usnesení k této problematice, abychom mohli začít pracovat na paragrafovém znění částí současného zákona, které budeme zasílat pracovní skupině při Ministerstvu vnitra, které plánuje novelizaci zákona o veřejných sbírkách na rok 2023.