Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

#MytyoNezisku č.3 „Transparentní účet nahradí veřejnou sbírku“ – Co my na to?

Veřejnou sbírku může vyhlásit pouze právnická osoba, transparentní účet sbírku nenahradí

Začít spontánně vybírat peníze na dobrou věc je možné a chvályhodné, nicméně je potřeba vědět, jak na to. Otevřít transparentní účet a připravit výzvu k darování nestačí. Ve chvíli, kdy začnu tímto způsobem finance vybírat, se mohu podle právníka Petra Víta dostat do problémů s více věcmi.

Jeden z nich může způsobit zákon o veřejných sbírkách. „Ten definuje, co to je veřejná sbírka, a zároveň stanoví, že veřejnou sbírku může vyhlásit pouze právnická osoba. Já jako fyzická osoba veřejnou sbírku konat nemohu. Tudíž je asi vhodnější, abych se domluvil s nějakou organizací. Mohl bych organizaci založit, ale pokud je důležitá rychlost shromáždění prostředků, tak bych se měl obrátit na nějakou zkušenou neziskovku,“ doplňuje Petr Vít. Veřejnou sbírku tedy může vyhlásit i firma, ale není to obvyklé. Pro firmu je tato činnost daňově nevýhodná. Efektivnější je oslovit neziskovku.

Podmínkou veřejné sbírky je oslovovat blíže neurčitý okruh přispěvatelů. Pokud tedy fyzická osoba obchází jen své známé, nejde o veřejnou sbírku. V tom případě se může dostat do problémů z hlediska daně z příjmu. Jde o příjmy a mohlo by se stát, že bude nucena tyto příjmy, tedy získané finance, zdanit. Navíc, pokud se výzva dostane na sociální sítě, např. bude se šířit po Facebooku, bude diskutabilní, zda jde nebo nejde o veřejnou sbírku.

Proč tedy registrovat veřejnou sbírku, když existují transparentní účty?

Mezi veřejnou sbírkou a transparentním účtem není vůbec žádná souvislost. Veřejná sbírka nevyžaduje zřízení transparentního účtu a naopak, transparentní účet nedělá z  akce veřejnou sbírku. Nehledejme v tom souvislost.

Transparentní účet může být zřízen pro veřejnou sbírku. Je to asi společensky i eticky žádoucí, aby bylo vidět, jak se prostředky sbírky používají, ale nutné to z hlediska zákona není. Stejně tak platí, a to je možná důležitější, že pokud posílám někomu peníze na transparentní účet, neznamená to, že je posílám do veřejné sbírky.

 

Všechny „Mýty“ najdete ZDE