Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

#MytyoNezisku č. 6 „Práce v neziskovce je velká pohoda, žádný stres“ – Co my na to?

Tenhle výrok jistě rozpláče i rozesměje spoustu lidí v nezisku!

A že se s ním při pohovorech setkávají často! Slyší je z úst kandidátů, kteří jako motivaci uvádějí, že si chtějí „odpočinout od práce v korporátu, kde je to stres, člověk dělá tři věci najednou a ani neví proč“.

Práce v nezisku má jistě řadu výhod. Hlavní z nich bude cíl, smysluplnost, chcete-li. Fakt, že vaše práce přispívá ke zlepšení životní situace druhých, budování lepších podmínek života ve vašem okolí nebo třeba ke zlepšení stavu přírody, péče o děti, postižené, či seniory je jistě jednou z hlavních výhod i motivací.

Často je ale třeba si bohulibé cíle a společenský dopad opakovat a připomínat, cesta k nim je někdy dost dlouhá, nelehká a trnitá. Výjimkou nejsou pocity marného boje s byrokracií, předsudky a nestabilním financováním. Rozhodně není vše zalité sluncem a nikdo vám denně netleská. Navíc, smysluplnost práce je skvělá, ale s trochou cynismu – večeři rodině za ni neuvaříte. 

Oproti řadě firem jsou vztahy v nezisku obvykle méně formální, uvolněnější. To však neznamená, že by měly být chaotické a neprofesionální. Být „srdcařem“ je skvělé, ale nezapomínejme na efektivitu práce. Stejně jako v komerční sféře, i v nezisku je potřeba se učit time managementu, vedení pracovníků a komunikaci a věnovat pozornost nastavení procesů uvnitř organizace. 

Všechny „Mýty“ najdete ZDE