Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

#MytyoNezisku č. 7 „Neziskovky se nemají plést do politiky!“ – Co my na to?

Právo plést se do politiky máme naštěstí všichni, neziskovky nevyjímaje.

Blbé bude, jestli nám tohle právo zase někdo sebere.

Zvláštní skupinu neziskovek prý tvoří tzv. politické neziskovky. Je to hotový mor. Nikdo je nevolil, ale ony dělají politiku a ohrožují tím demokracii. Navíc takto záškodničí za státní peníze. Tak to alespoň říkají někteří politici a komentátoři.

Hra na hodné – pomáhající a zlé – politické neziskovky je hloupá a nebezpečná. Více či méně je totiž politická každá neziskovka. Neziskovky lidé zakládají, protože jim není všechno jedno. Vidí nějaký problém a chtějí ho řešit. Někdy to zvládnou vlastními silami. Jindy to nejde bez pomoci úředníků nebo politiků. A tak si o pomoc řeknou. Stává se, že úředníky nebo politiky také kritizují. To ostatně děláme všichni a často.

Každá pomáhající neziskovka se může doslova přes noc stát politickou. Třeba když se postaví proti nějakému předpisu nebo návrhu zákona, který by mohl zkomplikovat život jejím klientům nebo zaměstnancům.

A dotace? Stát neziskovkám platí, pokud od nich něco potřebuje. Podporuje tedy jen věci, které jsou v souladu s jeho zájmy a politikou.

Činnost neziskovek se nemusí každému líbit. Nikdo se nezavděčí všem. Proto máme všichni právo si neziskovku založit, stejně jako máme všichni právo dělat politiku.

 

Autor textu: Aleš Mrázek, děkujeme za zpracování

 

Všechny „Mýty“ najdete ZDE