Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

VÝBOR PRO SOCIÁLNÍ POLITIKU Senátu PČR vydal 11. usnesení k vládnímu nařízení ze dne 15. února 2021 s účinností od 16. února od 00:00 hodin o zabezpečení a organizaci poskytování sociálních služeb po dobu trvání nouzového stavu

Vážené kolegyně a kolegové,

ráda bych poděkovala Petře Mžourkové z Edy, i vám všem ostatním, kteří jste upozornili na skutečnost, že nařízení/opatření pro fungování sociálních služeb v době pandemie COVID 19, která jsou na sociální služby „valeny“ tu z ministerstva zdravotnictví, tu z ministerstva práce a sociálních věcí, tu z hygieny, jdou často proti sobě, nikdo se v nich už nevyzná a vlastně často nevíme co ještě platí a co nikoliv.

Na základě tohoto upozornění jsme vydali a rozeslali tiskovou zprávu, které se obratem ujal Senát Parlamentu ČR. Paní senátorka Jitka Chalánková projednala na Výboru pro sociální politiku v Senátu celou problematiku, kterou jsme jí měli možnost podrobně vysvětlit. Výbor pro sociální politiku vydal usnesení, které vám nyní předkládáme. Senátoři apelují na srozumitelnost a aktuálnost všech podkladů, které jsou za sociálními službami.

Paní senátorce jsme navíc vysvětlili i to, že do budoucna jakékoliv sociální služby nelze zavřít ze dne na den a nelze nechat klienty bez pomoci. Stejně jako, že příslušné státní orgány se neradí s lidmi napřímo z praxe, což považujeme za velkou škodu právě v takto vypjaté situaci. Státní orgány mají často pouze zprostředkované informace, které se jen mírně potkávají s realitou.

Zítra podobně projednáme na půdě Poslanecké sněmovny.

Přeji vám všem pevné nervy a velkou výdrž při poskytování Vašich sociálních služeb
Lenka Kohoutová, sekce sociálních služeb AVPO ČR