Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Vyhlášený program usnadní deseti neziskovkám cestu ke značce spolehlivosti

Celkem deset subjektů z řad veřejně prospěšných organizací, které chtějí projít hodnocením kvality a usilovat o získání značky spolehlivosti, může počítat s finanční podporou. Počítá s tím druhé kolo programu na podporu transparentnosti a profesionalizace neziskových organizací, který společně vyhlašují Asociace veřejně prospěšných organizací ČR a Nadace J&T.

Počet organizací, které se především vůči svým dárcům chtějí prokazovat značkou spolehlivosti, neustále roste. Proces hodnocení je ale poměrně náročný, organizačně i finančně. Díky společnému programu s Nadací J&T a její finanční podpoře nyní vybrané organizace uhradí jen třetinu vstupních nákladů. Dovolit si ho tak budou moci i menší nebo regionální neziskovky,“ vysvětluje účel programu prezident AVPO ČR Marek Šedivý. Podle něj představuje značka nejlépe fungující a smysluplný samoregulační nástroj v neziskovém sektoru v Česku. „Rozhodně je to nejpropracovanější nástroj vlastní kontroly, který si neziskovky uvalily takříkajíc samy na sebe. A nejvíce náš těší, že se ujal a dárci ho využívají v čím dál větší míře při rozhodování, kam směřovat svou pomoc a podporu. U organizací se značkou spolehlivosti mají jistotu, že jejích peníze budou využity správně a účelně.“

Ani absolvování hodnocení ale organizaci nezaručuje, že registrované označení „Prověřená veřejně prospěšná organizace“ nakonec získá. „Při hodnocení postupujeme podle striktně daných pravidel, udělení značky rozhoduje Rada pro hodnocení spolehlivosti jako u jiných žadatelů.“

„S AVPO ČR spolupracujeme dlouhodobě a vítáme, že asociace úspěšně rozvíjí projekt značky spolehlivosti, který přispívá k lepší práci neziskových organizací, motivuje a současně pomáhá posilovat vazby mezi organizacemi a soukromými dárci. Věříme, že i díky naší finanční podpoře v rámci aktuálního projektu se podaří odstranit překážku, která může některé organizace od zahájení procesu prověřování odradit. Rádi podpoříme na cestě ke značce další skvěle pracující a pro své okolí potřebné organizace,“ komentuje projekt za Nadaci J&T ředitelka Marie Oktábcová.

Program na podporu žadatelů o získání značky spolehlivosti spouští AVPO ČR od 1. září 2022, více informací a podmínky žádostí naleznou zájemci na webových stránkách asociace.

 

Pro více informací kontaktujte ředitelku AVPO ČR: Monika Jindrová, jindrova@avpo.cz, tel. 724 17 32 17

 

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) je všeoborovou střešní asociací s celorepublikovým dosahem. Sdružuje více než 100 neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Přes šedesát procent členské základny jsou poskytovatelé sociálních služeb. V rámci AVPO ČR pracují odborné sekce sociálně zdravotní a pacientských organizací. AVPO ČR je správcem značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.cz). V současné době asociace usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním. V minulosti se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Značka spolehlivosti je součástí etablovaného programu Česká kvalita. Slouží soukromým dárcům jako vodítko při jejich rozhodování, kterou organizaci si k podpoře vybrat. Garantuje jim, že finanční podpora bude využita smysluplně a efektivně. V současné době se může touto značkou prokázat celkem 30 organizací.

 

Tisková zpráva ke stažení: ZDE