Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

TZ: Asociace veřejně prospěšných organizací ČR vítá rozhodnutí poslanců projednat dočasné daňové zvýhodnění soukromého darování

  1. září 2020

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR zastupující více než stovku subjektů pracujících převážně v sociálních službách vítá rozhodnutí poslanců projednat návrh zákona, který by dočasně zvýšil soukromým dárcům možnost snížení daňového základu za dobročinnost. Návrh zákona prošel včera prvním čtením a poslanecká sněmovna se jím tak bude v příštích týdnech zabývat.

Je pro nás dobrou zprávou, že se v poslanecké sněmovně našla shoda mezi opozicí a vládou a návrh zákona postoupil do dalšího projednávání. Chceme tímto vyjádřit poděkování jak předkladatelům, tak i ostatním poslancům, kteří pro propuštění zákona do dalších čtení zvedli ruku. Současně bychom chtěli poděkovat za dobrou spolupráci a podporu tomuto návrhu zmocněnkyni vlády pro lidská práva Heleně Válkové,“ uvedl v reakci na rozhodnutí sněmovny prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Návrh podle něj může efektivně podpořit motivaci firem věnovat část svého zisku na dobročinné účely a práci vybraných organizací i během pandemie COVIDu. Stejně tak může podpořit ochotu k darování také u fyzických osob.

Naše členské organizace – a nejen ony – zpravidla nečerpají pouze státní dotace. Ty totiž nestačí na úhradu všech nákladů na sociální a další veřejně prospěšné služby, které občané využívají. Již teď víme, že půjde dolů podpora z krajských a obecních rozpočtů a bez soukromých dárců neudržíme ani kvantitu ani kvalitu těchto služeb. Proto považujeme za správný a zodpovědný přístup, že se organizace snaží obstarat zdroje na svou činnost ze soukromých darů. Věříme, že díky dočasnému daňovému zvýhodnění dárcovství budou moci ve spolupráci se svými donátory pokračovat a nabídku služeb tak udrží,“ dodal Šedivý.

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. Prověřeným organizacím uděluje značku spolehlivosti, která prokazuje, že daná organizace naplňuje svoje poslání a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním, o prosazení motivačních podmínek pro soukromé dárcovství a o odpuštění silniční daně pro charitativní organizace.

Kontakt: Marek Šedivý, mobil: 603 154 999, email: sedivy@avpo.cz