Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

AVPO ČR jednala se zástupci koalice SPOLU

O dlouhodobých prioritách v oblasti sociálních služeb i aktuálních tématech jednali v tomto týdnu na půdě poslanecké sněmovny zástupci Asociace veřejně prospěšných organizací ČR s vrcholnými představiteli koalice SPOLU. Setkání se uskutečnilo z iniciativy předsedy ODS Petra Fialy, který asociaci oslovil a nabídnul možnost vzájemné výměny názorů na řešení problémů v sociální oblasti a neziskovém sektoru.

Na jednání jsme představili naše dlouhodobé priority a zdůraznili především nutnost nastavit stabilní a dlouhodobé financování sociálních služeb. Současně jsme představili naše konkrétní legislativní iniciativy, například v oblasti úpravy pořádání veřejných sbírek, podpory soukromého dárcovství nebo úlev pro neziskové organizace při placení silniční daně,“ komentuje náplň jednání prezident AVPO ČR Marek Šedivý, který považuje debatu za prospěšnou pro oběd strany. „Jsme rádi, že se nám i v politicky vypjatých dnech podařilo sejít v plném počtu a že jsme problémy našich členských organizací mohli představit předsedům všech tří stran koalice SPOLU.“

Problémy sociálního sektoru představila v detailech předsedkyně sekce sociálních a zdravotních služeb AVPO ČR Lenka Kohoutová. Ta mimo jiné upozornila na chystané nahodilé úpravy v oblasti psychiatrické péče a přimluvila se za koncepční změny, které bude v této oblasti nutné prosadit v příštím volebním období.

Zástupci AVPO ČR seznámili zástupce ODS, TOP09 a KDU-ČSL také s aktuální snahou asociace zabránit přijetí legislativní úpravy, která bezdůvodně vyřadí z řad pacientských organizací obecně prospěšné společnosti a zapsané ústavy.

„V této věci jsme dostali od zástupců koalice SPOLU ujištění, že budou prosazovat a podporovat řešení, která se pokusí tento sporný a diskriminační návrh zvrátit a zajistí rovný přístup k pacientským organizacím bez ohledu na jejich právní formu,“ dodal Marek Šedivý.