Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

České neziskovky zlepšily své služby, jejich veřejný obraz se však zhoršil

Vyplynulo to z pravidelného mezinárodního hodnocení neziskového sektoru prováděného Americkou agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID)

Tisková zpráva Asociace veřejně prospěšných organizací ČR

Praha, 31. října 2019: Neziskový sektor se u nás trvale rozvíjí, v žebříčku států střední a východní Evropy se Česká republika drží na vrcholu. Českým neziskovkám se daří zlepšovat nabídku a kvalitu svých služeb, zhoršil se však jejich mediální obraz. 

Vyplynulo to z pravidelného hodnocení, které provádí Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) ve 24 státech euroasijského regionu na východ od České republiky. Cílem mezinárodního projektu je porovnat například kvalitu právního prostředí, ve kterém neziskové organizace fungují, vnitřní kapacitu dosahovat stanovených cílů, finanční zajištění organizací, jejich veřejný obraz nebo úroveň poskytovaných služeb. Poslední aktuální výsledky vyplývají z dostupných dat za rok 2018.

Bodové hodnocení českého neziskového sektoru se za posledních 6 let nezměnilo, Česká republika byla dlouhodobě na třetím místě za Estonskem a Polskem. Protože Polsko se však v poslední době v hodnocení propadlo, aktuálně je na druhé příčce společně s Českou republikou, Litvou a Lotyšskem.

 „Aktuální výsledky mezinárodního srovnání přinesly dobrou i špatnou zprávu. Sice se zlepšila nabídka a úroveň služeb, které neziskové organizace poskytují veřejnosti, současně se však druhým rokem po sobě zhoršil jejich veřejný obraz,“ shrnul výsledky Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR), která sdružuje téměř stovku organizací zejména z oblasti sociálních služeb a agentuře USAID pomáhá se sběrem informací pro následné hodnocení. 

Zpráva USAID mimo jiné uvádí, že zlepšování nabídky a kvality služeb ze strany neziskových organizací v České republice může být paradoxně i důsledkem množících se mediálních útoků na neziskový sektor. „S tímto názorem v zásadě souhlasíme. I když nás špatná pověst neziskového sektoru mrzí a snažíme se proti ní bojovat, ze zkušeností našich členských organizací víme, že zvýšený společenský tlak je motivuje k tomu, aby veřejnost aktivně přesvědčovaly o své prospěšnosti a svou práci dělaly ještě lépe,“ řekl Šedivý.

Jak také upozornil, kritické postoje k neziskovým organizacím, které rezonují ve veřejném prostoru, často vycházejí z neznalosti a nepochopení. „Veřejnost a bohužel ani politici nebo novináři často neumějí rozlišovat mezi neziskovkami z pohledu jejich poslání a házejí neziskové organizace do jednoho pytle. Veřejná kritika přitom často míří výhradně na tzv. advokační neziskovky, svezou se s ní ale i servisní organizace, které se starají o nemocné děti, seniory nebo handicapované, dodal Šedivý. Podle něj je třeba o rozdílech mezi neziskovými organizacemi otevřeně mluvit, aby se v neziskovém sektoru a zaměření jednotlivých organizací lidé lépe orientovali.

 

O Americké agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID)

Americká agentura pro mezinárodní rozvoj je agentura federální vlády Spojených států amerických, zodpovědná primárně za administraci zahraniční civilní pomoci. Byla založena roku 1961 výkonným rozhodnutím prezidenta Johna F. Kennedyho za účelem realizace programů rozvojové pomoci v oblastech schválených Kongresem na základě zákona Foreign Assistance Act z roku 1961. USAID, jako nezávislá federální agentura, získává souhrnné zahraničněpolitické směrnice od amerického Ministerstva zahraničních věcí a usiluje o podání pomocné ruky lidem v zámoří bojujícím za lepší život, za účelem zotavení z katastrof či těm, kteří se snaží žít ve svobodné a demokratické zemi.

 

O Asociaci veřejně prospěšných organizacích ČR (AVPO ČR)

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. Prověřeným organizacím uděluje značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním.