Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Daň z příjmů za rok 2020 a 2021 lze snížit uplatněním poskytnutého daru až do výše 30 % základu daně

Kdo si může snížit daňový základ?
Právnické osoby, fyzické osoby včetně zaměstnanců.
Pro možnost uplatnění odečtu daru od základu daně musí být splněny všechny zákonné podmínky stanovené v § 15 odst. 1 pro fyzické osoby a § 20 odst. 8 u právnických osob zákona o daních z příjmů.

Co doložit?
Potvrzení vydané příjemce daru, které obsahuje:
Fyzická osoba – identifikace dárce, zejména jméno a příjmení, datum narození,  datum přijetí daru obdarovaným, hodnota a účel daru
Právnická osoba – identifikace dárce, zejména název, adresu, IČ, datum přijetí daru obdarovaným, hodnotu a účel daru
Dar musí být poskytnut a příjemce v budoucnu využit na účely dané zákonem o daních z příjmů, např. na vědu a vzdělávání, kulturu, sport, sociální, zdravotnické, charitativní a humanitární účely a další. 

Komu se potvrzení dokládá?
Při podání přiznání k dani z příjmů finančnímu úřadu jako příloha daňového přiznání. Odpočet darůse uplatňuje přímo v daňovém přiznání.
Zaměstnanci, jimž roční zúčtování daní zpracovává zaměstnavatel, předkládají potvrzení o poskytnutém daru své mzdové účtárně jednou ročně, nejpozději do poloviny února a to za celý předchozí rok. Snížení základu daně se následně projeví snížením daně ve mzdě, a tedy navýšením čisté mzdy za únor či březen.