Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Daňová uznatelnost daru

Jaká výše daru je daňově uznatelná? Sekretariát Rady vlády pro NNO ve spolupráci s Generálním finančním ředitelstvím připravili návodné k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů pro fyzické i právnické subjekty.

POKYN č. GFŘ-D-59 je platný od 1. 1. 2023 a platí pro zdaňovací období, které započalo v roce 2023.

Stále platí, že dar poskytnutý fyzickou osobou je možno uznat v základu daně pokud jeho úhrnná hodnota ve zdaňovacím období přesáhne 2 % za základu daně nebo činí alespoň 1000 Kč. To znamená, že ve zdaňovacím období může být poskytnuta měsíčně částka 100 Kč, ale za zdaňovací období se jedná v souhrnu o částku 1200 Kč, pak je splněna podmínka pro uznatelnost daru.

Dar poskytnutý právnickou osobou lze uznat v základu daně, pokud jeho hodnota činí alespoň 2000 Kč. Zde je tedy podmínka minimální výše každého poskytnutého daru. To znamená, že pokud právnická osoba bude každý měsíc darovat částku 200 Kč, v úhrnu za zdaňovací období bude sice splněn zákonný limit 2000 Kč, nicméně nebude splněna podmínky MINIMÁLNÍ výše KAŽDÉHO poskytnutého daru ve výši 2000 Kč. 

Tyto dary (bezúplatná plnění) je třeba prokázat dokladem, ze kterého musí být patrno, kdo je příjemce bezúplatného plnění, jaký je jeho předmět, účel, na který bylo bezúplatné plnění poskytnuto a datum poskytnutí bezúplatného plnění. V případě, že 10% snížení základu daně činí méně než 2000 Kč, bude při splnění podmínky minimální hodnoty bezúplatného plnění 2 000 Kč odpočítána pouze částka představující 10% základu daně. Při posuzování minimální výše hodnoty daru je nutné přihlédnout ke způsobu darování.

Úplné znění POKYNU č. G F Ř – D – 59