Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Nepodléhejte tlaku

Přispívání do pouličních sbírek patří k nejrizikovějším, zvlášť pokud se rozhodnete přispět neziskovce, kterou neznáte. Také pro tento případ ale existují pravidla, díky nimž minimalizujete nebezpečí, že vás někdo napálí.

1. Mělo by se jednat pouze o registrované veřejné sbírky dle zákon 117/2001 Sb.

Osoba, která vás žádá o peníze, by měla být vybavena kopií osvědčení veřejné sbírky a plnou mocí od organizace, pro kterou prostředky vybírá.

2. Vybírat peníze je možné pouze do zapečetěné schránky

Pokud vidíte, že si dotyčný ukládá peníze do kapes, nic mu nedávejte a volejte policii, jedná se totiž o podvodníka. Podle zákona musí být kasička zabezpečená proti otevření a opatřená úřední pečetí.

3. Nenechte se manipulovat a ptejte se

Člověk, který vybírá peníze, by vám měl být schopen srozumitelně vysvětlit konkrétní účel sbírky a podat další informace o neziskovce, která sbírku pořádá.
Buďte přitom ostražití proti nátlaku a jinému manipulativnímu chování. Není v pořádku, pokud dotyčný používá například obrázky, které mají za cíl vzbudit silné emoce nebo dokonce pocity viny a strachu, také by ve vás neměl vyvolávat pocit časové tísně – když nepomůžete teď hned, něco hrozného se stane. Nemusí jít přímo o podvod, každopádně ale takové jednání není etické.


Jste na pochybách a potřebujete poradit? Chcete se dozvědět více o tématu transparentnosti a spolehlivosti neziskových organizací? Kontaktujte Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR, z.s.